25 Nisan 2018 Çarşamba

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇMENİZİ KOLAYLAŞTIRACAK 10 TAVSİYE VE 1 RİCA
Bir güneş gözlüğü sezonu daha başladı sayılır, her zamanki gibi galiba birden yaza girdik.
Her ne kadar güneş gözlükleri kışın da bir zorunluluk olsa da, bizler daha çok yazın gözümüzü düşünüyor ve kesemizin ağzını yazın göz kırptığı bu sıcak günlerde daha çok açmaya başlıyoruz.
Bir yandan da hepimizi alıyor bir düşünce. Bana nasıl gözlük gider? Yüzüme hangi gözlük yakışır? Burada esas önemli sorun tabi ki yüz tipi, ruh hali vs (bu konudaki detaylı düşüncelerimi içeren yazıma buradan ulaşabilirsiniz) ancak gözlük seçerken bazı püf noktalar da var ki atlamamak lazım: 


1. Nasıl bir gözlük istediğinizi hayal edin.

Gözlük denemeden önce herkesi, her şeyi unutun. Gerçekten nasıl bir gözlük takmak istiyorsunuz sorusuna görsel olarak cevap aramaya çalışın. Altını çiziyorum, 'Bana hiç gözlük yakışmaz', 'İğrenç oldum' gibi sosyal baskıyı besleyen cümlelerden uzakta, bir anlığına kendiniz olun ve düşünün. Gerçekten nasıl bir gözlük istiyorsunuz?
Zevkimiz çok önemli. Günlük hayatta hangi renkleri tercih ediyorsunuz, gardırobunuzun büyük bölümü hangi renklerden oluşuyor gözden geçirin. En azından gözlüğünüzün tonlarını buna göre belirleyin. Altın, gümüş gibi aksesuarlar kullanıp kullanılmadığı da önemli, özetle gözlükçünüze zevkiniz hakkında biraz fikir verin.


Rihanna ve Andy Wolf gözlüğü2. Beğendiğiniz gözlük modellerini önceden belirleyin.

Artık sosyal medya çağındayız. Gözlük almadan önce sizde sosyal medya aracılığıyla beğendiğiniz ve kendinize yakın bulduğunuz gözlükleri belirleyebilirsiniz. Gözlükçüye gitmeden öne belirleyeceğiniz 5 model hem size hem de satıcıya zaman kazandıracaktır. Unutmayın ki gözlüklerin bedenleri vardır (Gözlüklerin de Bedeni Olur yazımı buradan okuyabilirsiniz), dolayısıyla beğendiğiniz gözlük küçükse, büyüğünü bulmak imkansız değil. Gözlüklerin bedenlerini sorunuz, hatta farklı renklerini de deneyiniz.


3. Güneş gözlüğü baktığınız noktalarda, istediğiniz gözlüğe benzer (ya da hiç bilmiyorsanız, canınızı çeken, size 'Beni dene, beni dene' diye bağıran 5 gözlüğü deneyin.

Fashion At Eye'da da sık sık gördüğüm, misafirlerimizin akıllarında herhangi bir gözlük modeli olmadan baştan sona tüm gözlüklerin denenmesi. Bu hep sizleri yıpratıyor, hem de zavallı gözlükleri :)
Bu yüzden de, ilk adımda hayal ettiğiniz ve görselleştirdiğiniz gözlüğe benzer olan ilk 5 gözlüğü deneyin. Eğer ilk adımı es geçtiyseniz, gerçekten denemeyi çok istediğiniz ilk 5 gözlüğü, mağaza satış danışmanıyla beraber deneyin.

Kafanızın karışmasına izin vermeyin, bütçeniz sınırları içindeki, içinizden geçen gözlüğe direk elinizi atın ve deneyin. Serbest style deneyeceğiniz ilk 5 gözlük hem gözlükçünüze hem de size yardımcı olacaktır.
Gözlükçüler iyi bilirler, müşterilerin büyük çoğunluğu ilk baktıkları gözlükleri alırlar.
Bu açıdan ilk taktığınız gözlük çok önemli. Göreceksiniz en çok yakışan o olacak, bunun sebebi de her sabah aynada gördüğünüz yüzünüzü en çok sizin tanımanız ve zevk ve tarzınızı en iyi sizin bilmeniz.
Ancak tutucu olmayın,  alternatif gördüğünüz gözlükleri kıyaslayın, rengi, materyali, şekli, büyüklüğü ve kendinize yakıştırıp yakışmadığını iyice tartın. Hiç ummadığınız bir gözlük size çok yakışabilir, sürprizlere açık olun.


Karaköy Fashion At Eye


4. Güneş gözlüklerinizi gözlükçülerden ya da gözlükçülük bilgisine sahip olan noktalardan alın.
Özellikle yıllanmış ve tecrübeli gözlükçülerin, sizi gördükleri anda hangi gözlüğü takmanız gerektiği konusundaki içgüdülerine hayranım.
Annem ve babam gibi yıllanmış gözlükçülerde de durum böyle.
Yukarıda da bahsettiğim gibi aldığınız gözlüğü yüzünüze oturtma el becerisi ve teknik ekipman da söz konusu olunca, güneş gözlüklerinizi gözlükçülerden ya da gözlükçülük bilgisine sahip noktalardan almanız çok önemli.

5. Güneş gözlüğünüzü mümkünse yalnız seçin.
Gözlük yukarıda da bahsettiğim gibi oldukça kişiye özel bir konu.
Ne yazık ki diğer konularda olduğu gibi bu konuda da ülkemizde mahalle baskısı hat safhada. Gözlük seçerken yalnız olun, başka birinden onay almaya ihtiyaç duymayın. Yukarıda da bahsettiğim gibi işinin ehli bir gözlükçü zaten profesyonel bilgisiyle size yeteri kadar yardımcı olacaktır.
Anneniz, babanız, kardeşiniz, kayınvalideniz, eşiniz, dostunuzdan konfirmasyon almanıza gerek yok.
Sizi en iyi siz biliyorsunuz.
Kendi kararınızı kendiniz verin, özgüveninizi yükseltin.


Marilyn ve kendisiyle özdeşleşen cateye gözlüğü


6. Kendi (gözlük) tarzınızı hayata geçirin
Mahalle baskısı ile doğru orantılı olarak başkası olmak yerine kendi tarzınızı yaratın.
Dizilerde ya da takip ettiğiniz bir şahsiyetteki gözlüğü beğenmeniz oldukça doğal ancak aynısını almadan ya da aramadan önce o gözlüğün size yakışıp yakışmayacağından emin olun.
Herkes gibi olmayın farklı olun, içinizden geçen renk gözlüğü takın çünkü sizi en iyi o ifade edecek.
Aksi halde komik duruma düşmek an meselesi. Yukarıda bahsettiğim ilk 5 gözlük denemesini mutlaka gerçekleştirin.

7. Gözlüklerin yüzünüze oturduğundan emin olun.
Yolda yürürken algıda seçicilik; insanların yüzleri ve gözlükleri çok dikkatimi çekiyor. Genel olarak gördüğüm, gözlüklerin yüze tam oturmaması, küçük ya da büyük olması. Gözlük seçimi ve yüz ölçüleri konulu yazma buradan ulaşabilirsiniz.
Gözlükteki en önemli noktalardan bir tanesi gözlüğün büyüklüğü. Yüzünüze tam olan güneş gözlüklerine yönelin, eğer yoksa beğendiğiniz gözlüğün yukarıda da belirttiğim gibi büyük ve küçük bedenlerini sorun.
Kaşlarınız gözlük çerçevesinin üzerinden hafif gözükmeli ve de burnunuza tam oturmalı. Aynı zamanda sapları yanlardan sıkmamalı, yüzünüzde sıkı durmamalı.
Gözlükçünüz de gözlüklerin saplarını, burun aralığını ayarlayacaktır, umutsuz olmayın.
8.Klasik marka ve modellerin yerine, özgün ve değişik güneş gözlüklerine yönelin.
Bazı gözlük modelleri klasiktir kabul ediyorum.
Size de çok yakışabilir buna diyecek bir şeyim yok.
Ancak sadece kabul edilme adına bu modelleri takmak (hatta kese izin vermediği için çakmalarını bulmak) ya da işi sadece gözlük üretmek değil tüketim toplumu yaratmayı hedefleyen moda devlerinin gözlüklerini almak yerine özgün ve farklı tasarımcıların gözlüklerine yönelin.
Artık ülkemizde bol bol marka var, farklılıklara açık olun.

9.Güneş gözlüğü camlarının UV filtreli olmasına özen gösterin.
Güneşin zararlı ışınlarının gün geçtikçe arttığı günümüzde, UV filtresi önemli bir konu. Güneş gözlükleri ve UV koruması konulu yazıma buradan ulaşabilirsiniz.
Bir çok gözlük markasının güneş gözlüğü camları tabi ki UV filtreli. Ancak sokaktan alınan taklit gözlükler ya da 'vintage' adı altında satılan yıpranmış ve eski camlı gözlükler tehlike arz ediyor.
Güneş gözlüğü camının koyuluğunu kompanse etmeye çalışan göz bebeği daha fazla açılıyor ve daha fazla zararlı ışına maruz kalıyor. UV filtresi bu zararı minimize ediyor.
Özetle, UVsiz güneş gözlükleri çıplak göze oranla  ileriki yaşlarımızda katarakta davet çıkarıyor.


:)))))

10. Bilinçli tüketici olun ve gözlük denerken hijyene çok çok önem verin.

Bilinçli olmak önemli. Dolayısıyla biraz araştırma yapmanın tabi ki çok önemli faydaları var. Güneş gözlüklerinin de kategorileri var ve ihtiyacımıza uygun gözlük seçmek önem taşıyor. Güneş gözlükleri kategorileri üzerine yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.
Bir diğer unutulmaması gereken konu da kişisel hijyen. Lütfen ağır makyaj altısı etkisindeyken ya da terliyken ya da en kötüsü her ikisiyle de haşır neşir olmuşken çok fazla gözlük denemeyin. Gözlüklerin zarar görmesi bir yana, olan esas bize ve gözlerimize oluyor. Gözlükten bulaşan fondöten ve ter, gözlük deneme gibi masum bir eylem sırasında gözümüze ve derimize bulaşabilecek bir çok rahatsızlığa yol açabiliyor. Dolayısıyla göz sağlığınız açısından mümkün olan en az sayıdaki güneş gözlüğünü denemeye dikkat edin, ya da denedikten önce ve de sonra gözlük silme beziyle gözlükleri silin. Son olarak da gözlükleri saplarından tutarak deneyin, mümkünse kafanıza takmayın :)

1 yorum:

  1. göz sağlığı gerçekten önemlidir. Güneş gözlüğü alırken mutlaka sağlık bakanlığı onaylı ürünleri tercih edin.sokakta yada pazarda satılan ürünlere rağbet etmeyin. Bu tür Ürünler göz sağlığınız için oldukça tehlikelidir. Ayrıca uv korumasına da mutlaka dikkat edin. Bu konuda benim tercih ettiğim www.hepsimarkam.com da çok iyi ve çok uygun fiyatlı Ürünler var. İlla gidip avm lerde binlerce lira vermeye de gerek yok

    YanıtlaSil