7 Haziran 2017 Çarşamba

AVRUPA'DAKİ BEĞENDİĞİM GÖZLÜK DÜKKANLARI


Aslında amacım sizlerle tüm dünyada ilgimi çeken gözlük mağazalarını paylaşmaktı. Ancak baktım ki sayıları bir hayli fazla olacak, yazıyı kıtalara bölmeye karar verdim.
Avrupa'daki gözlük dükkanlarıyla başlayacağım yazı dizine, zaman zaman diğer kıtalarla devam edeceğim.
Hep dediğim gibi hangi sektörde olursa olsun mağazalar önemlidir, hem içeride satılan malın hem de marka sahibinin ruhunu, hayat tarzını ve ticari kimliğini yansıtır. Bu yüzden de mağazalar, kokusundan ışıklandırmasına, renklerinden sergilemeye oldukça dikkatli olmalı, gerekirse profesyonel destek almalıdır.
Bu bakış açısıyla, Avrupa'daki beğendiğim gözlük dükkanlarını, araştırıp sizlerle paylaşmaya karar verdim.  Gerek yaratıcılık, gerek dekorasyon gerekse felsefe açısında beğendiğim gözlük dükkanlarını detaylı bir araştırmayla huzurlarınıza sunsam da, eğer unuttuklarım varsa şimdiden affola, yorumlarınızı bekliyorum..

Amsterdam, Hollanda

Amsterdam NorderkerkStraat'taki sarmaşıklı gözlük mağazası çok teatrel

Dünyanın en sakin şehirlerinden Amsterdam'da birbirinden ilginç gözlük dükkanı var. Dikkatimi çekenlerden biri, çok da kimsenin bilmediği BrilMuseum yani Gözlük Müzesi.Amsterdam Bril Museum, gözlüğün 700 yıllık tarihi serüvenini belgelemek amaçlı kişisel girişimle açılan küçük bir müze. Amsterdam’da her şeyin müzesi var, votka, işkence, seks derken gözlük neden olmasın diye düşünen dördüncü kuşak gözlükçü Mijke Teunissen, bu ilginç müzenin temellerini atmış.Bril Museum 4 katlı şirin bir gözlükçü aslında. Giriş katı perakende olarak düşünülmüş, birçok ünlü gözlük markasının 100 sene geriye kadar giden kullanılmamış vintage modellerini satın alabiliyorsunuz. Müzenin ikinci katı kurucunun özel gözlük danışmanlığı yaptığı kapalı bir bölüm, üçüncü ve dördüncü katlar müzeye ayrılmış.


Ace&Tate Amsterdam'ın en cool gözlükçüsü

Amsterdam'da kesinlikle görmeniz gereken diğer gözlük mağazası ise Ace&Tate. Kendi koleksiyonunu yaratan markanın mağazaları oldukça sade. Şehir merkezinde birden çok şubesi bulunan mağazanın gözlükleri de klasik çizgilerde.

Roma, İtalya

Monocle'ın hafif futuristik dekorasyonu


Roma'da aslında ilgi alanıma giren birden fazla gözlükçü var ancak en dikkat çekenlerden biri Monocle.
Via di Campo Marzio üzerinde bulunan Monocle, bir çok seyahat yayın organı tarafından da önerilenler arasında.  Çoğunlukla el yapımı ve high end markalar satan Monocle; Thierry Lasry,
Chrome Hearts, Matsuda gibi dünyaca bilinen ve niş markaları koleksiyonunda tutuyor.

Roma'da Frank Lo Roma ve Astrologo mağazalarına da bakmanızı tavsiye ediyorum.Via della Fontanella di Borghese üzerindeki Astrologo sade ama şık bir mağaza.

Ottica Astrologo'nun ferah iç mekanı


Venedik, İtalya

Masal şehir Venedik'in tabi ki kendine çok yakışan minik ve ruhu olan gözlükçüleri var. Bunlardan biri Ottica Urbani. Mağaza o kadar çok kendini anlatmasa da, içerideki gözlük koleksiyonu inanılmaz. Birbirinden ilginç retro tasarım gözlükleri bulabileceğiniz mağaza, rengarenk.

Ottica Urbani'nin renkli, çılgın tasarım gözlükleri

Diğer bir ilginç gözlükçü de MicroMega. Daha çok faset (çerçevesiz) ilginç gözlüklere imza atıyor. Calle delle Ostreghe bölgesinde olan mağazanın dekorasyonu çok davetkar değil, ancak ürünler gerçekten görülmeli.

MicroMega gözlükler, hayal gücünü zorluyor.
Venedik'te mutlaka görülmesi gereken mağazalardan biri.

Berlin, Almanya

Tabi ki bir diğer Avrupa tasarım başkenti Berlin. Doğu Batı sentezinden doğan hayaller, bu şehirde gerçeğe dönüşüyor. Şehirde birbirinden ilginç dükkanlar olsa da öne çıkan şehri gözlük tasarımıyla tanıtan Mykita.
Berlin Mitte'deki mağazada, Mykita'nın en yeni ürünlerini bulabiliyorsunuz. Mağaza dekorasyonu açık tonlarda ve oldukça sade.

Mykita'nın mağazasında son model Mykita'ları deneyebilirsiniz

Tabi ki bir diğer Alman devi Zeiss. Dünyanın en kaliteli lenslerini üreten Zeiss'in Berlin'de bir flagship (amiral gemisi) mağazası bulunuyor. Zeiss lensli gözlüklerin satıldığı mağaza geleceğe yolculuk gibi..


ZEISS mağazası ve bembeyaz dekorasyonu

Vintage Gözlük arayanların ise cenneti ise Lunettes Selection. 1900lardan günümüze kullanılmamış vintage gözlüklere koleksiyonunda yer veren mağaza, aynı zamanda gözlüklere optik cam da takabiliyor.
Mağazanın içi eski eşyalarla zenginleştirişmiş ve Berlin'in 'tasarım' havasına ek olarak nostaljik bir görüntü de eklemiş.

Berlin'deki vintage gözlük mağazası, Lunettes Selection

Berlin deyince tabi ki vidasız gözlükleri dünyaya tanıtan tasarım harikası IC Berlin markasını unutmak olmaz. Şehirle bütünleşen markanın flagship mağazası tabi ki Berlin'de.


IC Berlin'in mağaza dekorasyonu kendisi gibi basit ama endüstriyel

IC Berlin'in mağazasında markanın son çıkan modellerini inceleyebilir aynı zamanda vidasız gözlüklerin teknolojisi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Barselona, İspanya

Barselona'da iki adet favori gözlük dükkanım var. Birincisi yaklaşık beş senedir tanıştığım ve kendi gözlük koleksiyonu ve mağazalarını gittikçe büyüten Wilde Store, diğeri ise Le Lunettes Barcelona.
Wilde Store, iki kardeşin vintage gözlüklere merak sarıp, gittikçe işlerini büyütmeleriyle başlıyor. Yavaş yavaş kendi koleksiyonlarını yapıyorlar ve Barcelona merkezdeki iki mağazalarından sonra, İbiza'da mağaza açıyorlar. Gözlüklerine ve mağazalarına göz atmanızda fayda var.


Wilde Store'un minik ama ruhu olan dükkanlarına muhakkak göz atın

Le Lunettes Barcelona ise, bir çok el yapımı markayı gözlükseverlerle tanıştırıyor. Oldukça keyifli mağazalar, ruha ve kişiliğe sahip. Dünyanın bir çok butik mağazasını bir araya getiren mağaza kesinlikle görülmeye değer.

Le Lunettes Barcelona'nın samimi mağazası

Etnia Barcelona, şehirle ödeşleşmiş önemli bir marka. İspanya'nın rengarenk hayatını gözlüklere yansıtan marka da şehirde bir flagship store açmış. Santa Maria Del Mar Kilisesi karşısında yer alan mağazanın binası zaten kendisini anlatmaya yetiyor.

Mağazanın girişi çok etkileyici


Madrid, İspanya

Madrid'in en havalı gözlük dükkanı kuşkusuz L'Atelier Optica. El yapımı gözlüklere yer veren mağazanın dekorasyonu muhteşem. Eskiyle yeninin harmanı iç mekanda sergileme de oldukça başarılı. Calle de Moratin bölgesinde yer alan mağaza, dünya çapında iddialı.


L'Atelier Optica'nin içinden bir görüntü


Ve mağazanın sergileme alanı

Madrid'de diğer bir tasarım mağaza ise Optica Ulloa. Mağazanın optik gözlük koleksiyonu oldukça geniş ve güneş gözlükleri de bir o kadar eğlenceli. Mağaza dekorasyonu endüstriyel-retro, ortadaki bölüm ise gözlük beğenmeye ayırılmış. Orta bölümü çok fonksiyonel.

Optica Ulloa'nın sade ancak fonksiyonel iç mekanı

Mardrid'de vintage gözlük denemek isteyenler için en önemli adres Gafa Vintage. Mağazada dünyanın her yerinden en ilginç vintage gözlükleri bir arada bulabilirsiniz.

Gafa Vintage ve vintage gözlüklere uygun dekorasyonu

Mykonos, Yunanistan

Mykonos'ta tek geçtiğim mağaza Mykonos Kopajos. Mağaza sahibi sevgili Bruno, aslında İtalyan ve gözlükçülük tecrübesi çok eskilere, üreticilik yaptığı yıllara dayanıyor. Kopajos, uzun senelerdir kendi gözlüklerini üretiyor ve dünyanın en çılgın modellerine sahip. Adadaki üçüncü mağazasını açan Kopajos, her daim kalabalık. Bruno'nun tasarımı gözlükler, sadece Mykonos'taki mağazada satılıyor.

Kopajos'un mağazası ada ruhuna uygun

Paris, Fransa


Pour Vos Beaux Yeux dış görünümü


Kolektör Charles Mosa'nın yıllar içerisinde biriktirdiği gözlükleri de görebileceğiniz "Pour Vos Beaux Yeux (Güzel Gözleriniz İçin)" mağazasının en bilinen özelliği tabelası.
Eski bir gözlük şeklinde olan tabelası bir çok fotoğrafa konu olan mağazada, tasarımcının İtalya'da ürettiği gözlükleri de bulabilirsiniz.

Mağazanın içinde de antikalar var

Paris'teki dünyanın en ilginç mağazalarından bir tanesi La Shaperie. Hem erkek berberi hem de gözlükçü mağazası. Bir yandan birbirinden şık gözlükleri deneyebiliyor bir yandan da beyler için saç sakal hizmeti alabiliyorsunuz.

Gözlük alana saç sakal bedava


Paris'in en şık gözlük dükkanlarından biri de Eye Show. 'Halk için optik' sloganıyla çıkan mağaza, ünlü markalara da yer veriyor. Açık tonların kullanıldığı mağaza, aynalarla genişletilmiş. Kendinizi gerçekten özel hissediyorsunuz.

Eye Show oldukça şık bir mağaza

Paris'in diğer bir mağazası da Carlotti. Mağazanın vitrininde zaman zaman enstalasyonlar oluyor. Eski bir bankacı olan Valerié Carlotti'ni mağazasında el yapımı ve oldukça butik markalara yer veriyor. Mykita, Linda Farrow, Thierry Lasry, Thom Browne bunlardan bazıları..


Carlotti'nin tavan tasarımı şahane

Paris şıklığın merkezi, dolayısıyla gözlük mağazaları birbiriyle yarışıyor. Eski bir galeriden gözlükçüye dönen La Galerie de Lunettes optics by Dumazer & Lafallisse, birbirinden ilginç Fransız markalarına ev sahipliği yapıyor.

Mağazada bol bol ayna kullanılmış

Ahşap duvarlardaki boy seviyesinde ilginç tasarımlı aynalar, müşterilere deneme alternatifleri sunuyor. Mağazanın açık renkleri sadelik ve rahatlık duygusu yaratıyor.

Mağazanın oturma gurubu..

Lyon, Fransa

Kendim gidip görmedim ancak Le Lunettes De Marius'a Lyon'a yolum düşerse muhakkak uğrayacağım. Mağazayı instagramdan uzun süredir takip ediyorum, sattıkları gözlükler retro havasında ve el yapımı tasarımlar muhteşem. Mağazanın dekorasyonu da bir o kadar eğlenceli.


Le Lunettes De Marius'un eğlenceli renkleri

Milano, İtalya

Açıkçası Milano'dan daha yüksek bir performans beklerdim. Avrupa'nın en önemli moda başkentlerinden Milano'da genelde büyük moda devlerinin bilindik modellerinin satıldığı klasik dekorasyonlarda mağazalara rastlıyorsunuz.


Exit Milano'nun vintage bölümü

Benim şehirde en ilgici çeken dükkan Navigli bölgesindeki EXIT MILANO oldu. Koleksiyonunda vintage gözlüklerle eğlenceli yeni markalara yer mağaza, şehrin en güzel bölgelerinden birinde. SUPER gibi İtalyan markaların son ürünlerine, vitrinlerinde rastlayabilirsiniz.

Atina, Yunanistan

Mağazayı görmedim ancak Internet'te araştırırken dekorasyonu ilgimi çekti. Johnnie Rousso gözlük mağazanın iç mimarisi, tamamen müşteri rahatlığına göre düşünülmüş, oturma alanları ferah ve geniş.  Bu bölümlerde müşterilere birebir danışmanlar tarafından bilgi veriliyor. Atina'ya gittiğimde ben de yakından inceleyeceğim.

Johnnie Rousso'nun oturma alanları


Münih, Almanya

Sarı-beyaz Freudenhaus

Gözlük mağazaları açısından beni en şaşırtan şehirlerden biri Münih. Aslında çok da içimin ısınmadığı bu Alman şehrinde oldukça ilginç gözlük mağazaları dikkatimi çekmişti. Bunlardan biri Freudenhaus.
Mağaza ince uzun olmasına rağmen sarı-beyaz dekorasyonu insana 'içeri girin' diyor. Mağazanın vitrini de küçük ve vitrine çok fazla gözlük koymanın müşteri çekeceği tezini çürütüyor.

Bir diğer Münih gözlükçüsü ise Leidmann. Daha karanlık dekor edilen Leidmann ise Münih'te kesinlikle görülmesi gereken mağazalardan biri. Her iki mağaza da el yapımı ve daha az bulunan butik markalara yer veriyor.

Leidmann aydınlatmaya önem veriyor.

Sopot, Polonya

OOG Eyewear'ın geniş gözlük teşhir alanı

Sopot, Polonya'da bir sahil kasabası. Açıkçası ne gittim ne de duydum. Ancak böyle bir lokasyonda bile güzel dükkanlara rastlayabiliyorsunuz. OOG Eyewear, geniş bir alana yayılmış, tamamıyla butik tasarımcıların gözlüklerini satan bir mağaza, amaçlarını müşterilere çok farklı alternatifler sunmak olduğunu söylüyorlar. Gözlük teşhir alanları oldukça geniş ve müşterilere büyük bir rahatlık sağlıyor.

Patras, Yunanistan.

Dimensions'ın DJ kabini

Bu mağazayı da dolaşmak kısmet olmadı ama planlarım arasında var. Mağaza, Yunanistan Patras'ta, tam benlik. Mağazanın içinde kara tahtalı çocuklar için oyun alanından tutun, renk renk gözlükle ilgili dekoratif objeler hatta DJ kabini bile görüyorsunuz.

Ve mağazanın içi, telefona bayıldım :)

Tahmin ettiğiniz gibi, mağaza 'mass' üretilen markalar yerine daha el yapımı ve az bulunur ürünlere yer veriyor.

Londra, Birleşik Krallık

Londra'da tahmin ettiğiniz birden çok mağaza kadrajıma giriyor. Çılgın İngilizlerin yaratıcı hayal dünyasından çıkan mağazalar sadece dekorasyon değil, ruhlarıyla da ön plana çıkıyorlar. Bu mağazaların bazıları tamamen kendi koleksiyonlarını satarken, çoğu da zanaatçıların elinden çıkma oldukça nadir gözlüklere yer veriyorlar. Londra'da vintage gözlük satan butiklerin sayısı da az değil.

Mayfair'deki Kirk Originals mağazasının vitrini

Kirk Originals, bloğum da yazdığım ilk markalardan biri. İngiliz asıllı markanın tasarımları kalın asetatlar ve vintage görünümler üzerine kurulu. Flagship (Amiral Gemisi) mağazaları ise Londra'da.

Vitrinden gidersek, diğer bir enteresan mağaza ise Kerk Davies. Tamamen eğlencesine açılmış gibi bir mağaza olsa da, ruhunu dışına yansıttığı için çok beğendim. Eminim gözlükleri de bir o kadar eğlencelidir.

Kerk Davies'ın meyvalı vitrini


Şehirde birden fazla şubesi olan diğer bir gözlük mağazası ise The Eye Place. Mağazalar koyu renklere sahip, biraz da eski kütüphanelere benziyor ancak maksat satılan markaların ağırlığını yansıtması. Otomatik olarak "Burada kalitesiz bir şey bulunmaz" düşüncesine sahip oluyorsunuz.

The Eye Place'in girişindeki berber koltuğu :)

Shoreditch bölgesinde yer alan sarı dükkan ise en ilgi çekicilerden. Specstacular, 1900lerden günümüze vintage gözlükleri de bulabileceğiniz mağaza tamamen vintage ruhunda. Mağazanın içerisinde eskilerden kalma ve gözlük montajında kullanılan antika aletleri de inceleyebilirsiniz.
Dikkat çekmek için mağazayı çevreye ters bir renkte boyamak da güzel bir strateji.


Specstacular sarısı

2012 yılında King's Cross'da açılan diğer bilinen mağaza ise Cubitts Londra. Mağaza, kendi koleksiyonunu üretiyor ve satıyor. Nostaljik gözlüklerden esinlenen koleksiyonlarında renk renk kalın asetatlar ve retro metal gözlükleri bulabilirsiniz.


Cubitts'in atölye kısmı mağazanın içerisinde

Camden Town'da ise General Eyewear şüphesiz ziyaret edilmesi gerekenlerden. Mağaza, Cubitts gibi kendi koleksiyonunu çıkarmış durumda.

General Eyewear, şarap mahzeni gibi

General Eyewear'in vintage gözlük bölümü de görülmeye değer. Birbirinden nadir parçaların sergilendiği mağaza, müze niteliğinde.

Paris Miki'nin Uzakdoğu temalı dekorasyonu

Ve Londra'dan son mağaza Paris Miki. Aslında markanın başka şehirlerde de şubeleri var daha çok Japon asıllı tasarımcıların el yapımı ve high-end ürünlerine yer veriyor. Yolu düşenler iyi fiyatlara hazırlıklı olun :)


Budapeşte, Macaristan

Budapeşte'te çok küçükken gitmiştim, o zamanlar daha bu kadar şık dükkanlar açılmamıştı. Kısa incelememde ilk arşıma çıkan mağaza, Optika Di Moda. Tuğla duvarlar mağazanın orijinalinde var ve mağazanın asaletine asalet katıyor.

Optika Di Moda'nın oldukça şık ve tarihi dekorasyonu

Eklenen beyaz mobilyalar ve şahane avizeler, mağazayı daha da şıklaştırmış. Duvar resimleri de görmeye değer.

Kopenhag, Danimarka

Diğer bir Avrupa tasarım başkenti Kopenhag. Zarafetin, kuzeyli tasarımcıların eserleriyle birleştiği kentte, tabi ki ilginç gözlük mağazaları da var; Orgreen bunlardan biri.

Orgreen'in iç mekanı, tüm kuzeyde gördüğümüz gibi oldukça sade

Orgreen kendi koleksiyonunu da yapıyor ancak aynı zamanda dünyaca ünlü markaların modellerine de yer veriyor. Mağaza aynı zamanda tasarımcılarla işbirliği yaptıkları gözlük modelleri çıkarıyor ve bazı moda eventlerine ev sahipliği yapıyor.


**


Kendi tecrübelerim, eş dost tavsiyesi ve kendi araştırmalarımla derlediğim Avrupa'daki beğendiğim gözlük dükkanlarını umarım siz de beğenmişsinizdir. Farkındasınız paylaştığım mağazalar ya kendi koleksiyonlarını ya da vintage gözlüklerle el yapımı niş markalara yer veriyorlar.
Mağazalar oldukça dikkat çekici, adeta insana 'Gir' diyorlar. Bir yandan da mağazanın genel atmosferinden satılan ürünlere ilk dakikalarda bir fikir veriyor..

Ülkemizde de bu tür mağazaların sayısının artmasını umuyor, yakında diğer kıtalardaki gözlük mağazaları ile karşınızda olacağım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder