19 Mayıs 2017 Cuma

2017 YAZI GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ TRENDLERİHavalar tam ısınamasa da, yaz ayı en azından takvim üzerinde yaklaştı. Güneş gözlükleri kışın satıladursun, yaz ayının trendleri tabi ki ayrı. Mevsimin gerekliliği aynalı lens gibi göz sağlığımız için olmazsa olmazların yanı sıra, bu sezon gözlükler artık kadın-erkek olarak ayrılmıyor, trendlerin neredeyse ortak olduğunu belirtmem gerekiyor.
Bir çok fuar ve gözlük modelini incelemiş gurunuz olarak, gözüme çarpan bu yazın güneş gözlüğü trendlerini sizin için yazdım, umarım ufak da olsa bir faydam olur.

Minik renkli gözlüklerEyepetizer'ın küçük renkli gözlükleri farklı modellerde bu sene de popüler


İtalyan Eyepetizer, geçtiğimiz seneden beri ortalığı kasıp kavuruyor. Öyle ki; hiç bir dünya ülkesinde trend olmayan altıgen gözlükler, vatan toprağımızda bir furya haline geldi. Markanın taklitleri fena halde yayılsa da, Eyepetizer yeni model ve renklerle gönüllere hitap etmeye devam ediyor. Bu yaz, açık renklerden daha çok minik, koyu renkli güneş gözlüklerini görmeye devam edeceğiz. Ray Ban gibi bir kaç yaygın markanın da bu modellere yöneldiğini görür gibiyim, 'farklı' olmak isteyen orijinal ve daha butik markaları tercih edebilir.

Kocaman metaller

Philip Lim'in büyük metallerde lens renkleri muhteşem.

Geçtiğimiz yazın sonunda başlayan kocaman metaller, bu sene bir çok markada var. Aviator modellerin daha da büyükleri bu gözlükler, erkek modeli olsa da daha çok kadınlar tarafından tercih ediliyor ve kadın erkek herkes için ideal.

Grey Ant'ın meşhur geometrik metalleri hem erkek hem kadın kullanımı için..
Geotmetrik güneş gözlükleri, önümüzdeki sezonda da devam ediyor.

Normal bedeninden daha büyük takılan bu modellerin en çok tercih edileni ise degrade lensler ve pudra tonlar.

Açık lensli gözlükler

Dünyayı kasıp kavuran Gentle Monster'ın
Jumping Jack modelini erkekler de kullanıyor.

Tüm dünyada bu sene moda; açık lensli güneş gözlükleri. Daha çok metal çerçeveyle kombinlenen bu lensler, aslında vintage olursa daha 'cool' duruyor. Bildiğimiz ve bilmediğimiz tüm markalar bu lenslerden çıkardı, en beğendiğim tonlar ise Koreli Gentle Monster'a ait.
Hatırlatmak istediğim, bu tür açık lenslerin düşük ışık geçirgenliklerinden dolayı göz kamaşmasını önlememesi.
Kendi standartlarında UV kaplaması olsa da açık lensler özellikle yazın sabah ve akşam saatleri gözlüğü aksesuar olarak kullanmak isteyenler için...
Kış aylarında devamlı takabilirsiniz..Ünlü İngiliz markası Cutler and Gross da bu sezon gözlüklerinde renkli lens tercih etmiş


Açık lensler, beyler tarafından 'feminen' bulunsa da, bir çok erkek markasının gözdesi ve popülerliğini arttırmaya devam ediyor.

Şeffaf lensli -clear lens- gözlükler


Ünlü blogger Chiara Ferragni ve şeffaf lensli Ray Ban gözlükleri


Bir başka tamamen aksesuar amaçlı kullanılması gereken gözlük, şeffaf lensli gözlükler. Uzun yılardır aslında yurtdışında moda olan 'clear lens' gözlükler, bu sene iyiden iyiye trend oldu.
Hem asetat hem de metal gözlüklerdeki şeffaf lensli gözlükler, rüzgara, toza karşı koruma amaçlı da kullanılabiliyor ama gözü bozuk olmayıp da gözlük takmak isteyenlerin gözdesi.
Bu gözlükler, tüm gün kullanılabiliyor. Antirefle (yansımayı önleyen) filtre olanlar ise, ışığı emdiklerinden göz kızarıklığını önleyebiliyorlar.


Büyük köşeli asetat ve metaller

Gucci'nin çok ses getiren yeni sezon köşeli asetatları,
diğer bir sezon trendi taşlarla bezenmiş.

Fendi'nin büyük köşeli yeni gözlüğünde de taş detaylar dikkat çekiyor.


Bu sadece kadınlar için geçerli gibi dursa da, erkek gözlüklerinde de kalın asetat gözlükler revaçta. Daha nostaljik duran bu gözlükler, 60lardan bizim miras. Bu sezon bir çok marka, köşeli büyük asetat model çıkardı, özellikle kadın gözlüklerinde bol çeşit mevcut.
Ek olarak, bu tür büyük modellerde Swarowski taşlar da bu sezon başladı, önümüzdeki sezon daha da fazlalaşacak.


Yekpare lensler

SUPER, tutto lente serisiyle bir akım başlattı


Yekpare lens gözlükler iki senedir tekrar raflarda belirdi. Trend tam oturmasa da, markalar yekpare lenslere yer vermeye devam ediyor. Örneğin Italyan SUPER, tutto lente serisiyle bu tür lensleri piyasaya sürmeye devam ediyor. Sadece kadın değil, erkeklerin de tercihi yekpare lensleri farklı formlarda bu yaz da görmeye devam edeceğiz.


Rose gold kaplama ve lensler

Rose gold çerçeve kaplamalar ve lensler, bu sezon çoğu markada var


Rose gold gerek lenste gerekse çerçevede geçen sene başladı. Genellikle metal modellerde kullanılan bu renk tonu, bu sene hafiften asetatlara da sıçramış durumda.
Trend sadece kadın gözlükleriyle sınırlı değil, erkek gözlüklerinde de rose gold kaplama ve lens rengi bol bol göreceğiz. Bu renk tonu gerek küçük gerekse büyük ebattaki gözlüklerde bol bol görülecek.

Ve flat aynalar

Monaco prensi, düz ayna lensli LG.R. Reunion gözlükleriyle..

Dürüst söylemek gerekirse, flat aynalı lensleri hayatımıza L.G.R. markası soktu. Oldukça beğendiğim Reunion modelinde bu tür lensleri kullanan marka, trend yarattı. Kısa süre içerisinde birçok markanın kullandığı düz lensler, bu sezon öne çıkıyor.
Gözlüğe hem ayrı bir hava hem de şıklık kazandıran flat lensler, 2017'nin trend lenslerinden.

Dior'un split gözlükleri düz lens, bu tür çizgili lensler de sezon trendlerinden.

Bu sezon gözlemlerimi size kısaca özetlemek ve 2017 yazında göreceğimiz güneş gözlüklerinden örnekler vermeye çalıştım. Büyük metaller, açık renkli lensler gibi yukarıda bahsettiğim trendler, 2018 kışına da sarkacak ve eminim bir çok başka markada benzerlerini göreceğiz.
Trendleri takip etmek güzel ama daha önemli olan doğru model ve kendinizi yakışan gözlüğü seçmek, kendi zevkimizi doğru yansıtmak.
Başkası olmayalım kendimiz olalım diyor, sevgilerimi sunuyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder