26 Mart 2016 Cumartesi

BU SEZON HER YER KÖŞELİ

Barbara Streisand 70lerde taktığı köşeli gözlükleriyle

İyisiyle kötüsüyle yeni bir güneş gözlüğü sezonu daha başlıyor.. Yeni sezonla beraber, trendler de kendini gösteriyor. Geçtiğimiz sezon dikkatimi çeken köşeli güneş gözlükleri, bu sezon da trendlerden biri olarak karşımızda. Farklı markalarda gördüğümüz köşeli gözlükler birbirini andırsa da aradan çıkanlar var..

Cutler and Gross köşeli gözlükleri ilk yapanlardan.

Köşeli gözlükleri bizimle ilk tanıştıran markalardan biri İngilizler'in köklü markalarından Cutler and Gross. Marka polygonal gözlüklerde genelde açık lens tercih etmişti. Retro modeller sadece metal çerçeveyle sınırlı değil, C&G' koleksiyonunda köşeli asetat modeller de görmek mümkün.

Mykita x Bernhard Willhelm gözlükler paslanmaz çelik


Köşeli gözlüklerin en iddialı markası tabi ki Alman Mykita. Yeni lanse ettiği Veruschka modeli paslanmaz çelik. Uzaktan yuvarlak gözükse de yakınlaştıkça gözlüğün polygonal olduğunu anlıyorsunuz. Gözlüklerin extra hafif olduğunu belirtmeye gerek yok..


Italyan Eyepetizer, köşeli gözlükleri bize sevdirenlerden


Eyepetizer gözlükler Milano doğumlu. Asında bir reklam ajans markası. Hafif metal gözlüklerde iki senedir tüm model ve renkleri deniyorlar, çok da başarılılar.. Gözlüklerin lensleri genelde açık renk, kapalı ortam ve gece kullanımına uygun. Modeller ise küçük ve çok eğlenceli.


Karen Walker köşeli modellerde asetat deneyenlerden

Köşeli gözlüklerde tabi ki tek malzeme metal değil. Asetat da köşelilerde kullanılıyor. Buna örnek, gözlük piyasasının önemli tasarımcılarından Karen Walker. Ünlü tasarımcı, kalın ve küt asetat kullanmış, gözlüğün formu daha da belirginleşiyor. Ancak bu tür modellerde her zaman favorim, metal...

Italia Independent köşeli gözlüklerde rengi tercih edenlerden

"İtalyanlar daha iyi yapar" diyen Italia Independent bir süredir gözlük dünyasının en renkli gözlüklerine imza atıyor. Neon renkleri bol bol kullanan Italia Independent, koleksiyonunda köşeli gözlükleri tabi ki ihmal etmemiş. Model oldukça hafif, renklerini denemenizi tavsiye ederim.

Marc Jacobs köşeli modelde farklılığa gidenlerden..

Marc Jacobs, köşeli modellerde klasik kalıpların yanı sıra kendi yorumunu katanlardan. Farklı tonlarda çıkan çerçevelere hafif bir 'cateye' havası verilmiş. Lensler tek renk, Marc Jacobs çizgisini yansıtıyor. Quay Australia'nın daha geniş köşeli gözlükleri..

Adından da anlaşılacağı üzere Avustralya'dan aramıza katılan Quay Australia, 'oversize' diye tabir edilen geniş gözlüklerde iddialı.. O taraflarda güneş daha yakıcı olsa gerek lens ekartmanını büyüten marka, köşeli gözlüklerini de büyütenlerden. Çerçeve metal, lensler ise oldukça geniş

***

Yukarıdaki modellerden de gördüğümüz gibi, köşeli modeller birçok markada bu sezon sık sık karşımıza çıkacak. Gözlükler büyük olduğundan, modeller genelde metal ve oldukça hafif. Renkli lens kullanılan modeller ise oldukça eğlenceli.. Trendi takip edeyim diyenlere, vintage dükkanlarda görebileceğiniz büyük köşeli gözlükler de iyi bir alternatf..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder