19 Haziran 2015 Cuma

TÜRKİYE'NİN EN GÜZEL GÖZLÜK TAŞIYAN KADINLARI

Yaklaşık üç sene önce Türkiye'nin en güzel gözlük yüzlerini yazmıştım. Bu yazıyı yazmamdaki amacım, doğru gözlüğü taktıklarında muhteşem uyum sağlayan ve beğendiğim yüzlerden örnek vermekti. Bu sebepten de bu hanımefendilerin gözlüksüz fotoğraflarına yazımda yer vermiştim.
Üzerinden üç sene geçti. Bu süre zarfında, Fashion At Eye aracılığıyla, bu yüzlerden bazılarıyla birebir gözlük deneme fırsatım oldu. Dolayısıyla, doğru gözlük seçme ve taşımanın altını çizmek amacıyla, gözlük zevkini başarıyla yansıtan ve tarzına uygun gözlüklerini muhteşem bir şekilde taşıyan ünlülerimizden sizlere örnekler vermek istedim.  Buyurun, Türkiye'nin en güzel gözlük taşıyan 10 kadını ve sebepleri :)
Liste başarı sırasına göre değildir, bilginize :)
***

Yasemin Kay Allen

Yasemin Kay Allen kuşkusuz son dönemlerin en başarılı oyuncularından. Çok sevdiğimiz Suna Yıldızoğlu'nun kızı Yasemin Hanım, boynuz kulağı geçti dedirtiyor. Genç oyuncunun muhteşem yüz hatlarından bahsetmeye gerek yok, hepimiz farkındayız eminim ancak gözlük seçimleri de bir o kadar başarılı. 
Yasemin Hanım'ın ideal bir gözlük yüzü var, ancak tarz olarak büyük bir vintage Helena Rubinstein seçmesi farklı bir zevki olduğunu da söylüyor. Kavisli kaşlara üstü düz bir gözlük seçmek, kaşları göstermek kadar doğru. Açık renkli çerçeve, açık ten rengi ve saçlara sahip oyuncunun, altın metal ve açık tonlarda lense sahip bu gözlüğü seçmesi yüzdeki uyumu yakalamasına yol açmış. Gözlüğün hafif burun ucuna doğru takılması çok başarılı, ayrı bir seksapalite katıyor kanaatindeyim.

Hande AtaiziHande Ataizi ilk listemde de olan hanımefendilerden. Hande'nin minyon, ancak çoğu gözlüğü rahatlıkla taşıyabileceği bir yüzü var ancak en önemli olan tarzı. Hande Ataizi kendisine hangi gözlük doğru, çok iyi biliyor. Hande Ataizi ile özellikle cateye dediğimiz, çekik Apro gözlükleri denedik. Kaşlarıyla doğru orantılı gözlüğün üst kısmı, güzel oyuncunun yüzündeki simetriyi dengelememize yardımcı oldu. Her zaman belirttiğim gibi çekik gözlükler yüzü kaldırır ve çekici bir hava kazandırır. Hande Ataizi'nin iki renkli bu gözlüğü seçmesi hem canlı kişiliğini hem de moda anlayışını destekledi. Bence ortaya çok başarılı bir örnek çıktı.

Naz ElmasNaz Elmas tanıdığım en çılgın insanlardan. Ruhunda çocuk ve kadını aynı anda yaşatabiliyor. Güzel oyuncuyla zaman zaman farklı gözlükler denedik, ancak kendisine en çok yakışan gözlüklerden biri uyum yerine kontrast yakaladığımız bu Apro gözlük oldu. Naz da açık renklere sahip dolayısıyla kızıla dönen saçlarıyla açık renkli bir gözlük denemek yanlış olurdu.Soluk dururdu. Dolayısıyla Naz ile açık bir renk yerine hafif koyu gözlüklere yöneldik, uyum yerine dengeli bir kontrast yakaladık. Kalın hatlı çerçeve, ebat olarak da Naz'ın yüzüne tam uydu. Hafif retro havasındaki bu gözlük, hem Naz'ı daha kadınsı yaptı hem de entersan gözlüğüyle tarzındaki farklılığı ortaya koydu.

Ayşe ArmanGözlük konusunda, Ayşe Arman'ın uzmanlığını unutmamak gerek. Bence güneş gözlüğü diyince, Türkiye'de akla gelen ilk isimlerden. Ayşe Hanım'ı siz de tanıyorsunuz, abartıdan uzak ama sade ve şık bir tarzı var. Ayrıca sarı saçları sebebiyle, o da açık renklere sahip. Çılgın olduğunu da bir kenara yazdıktan sonra, kendisiyle gözlük denerken en dikkat ettiğim konu herşeyden önce tarzını doğru yansıtmaktı. Her zaman dediğim gibi gözlük yüze göre değil ruha göre seçilir. Kendisine koyu renkteki gözlükleri çok önermedim, en önemli olan gözlüğün hem kaliteli hem de farklı durmasıydı. Dolayısıyla kendisine ilk önerdiğim gözlüklerden bir tanesi düz camlara sahip ve yanları korunaklı LGR gözlük oldu. Biliyorsunuz kendisi senelerce Ray Ban kullandı ve hafızamızda o şekilde yer aldı, bu yüzden de kendisine alışık olduğu bir model önermek zorundaydım. Yaptım oldu :) Ayşe Hanım gözlüğünü çok sevdi ve bence muhteşem bir bütünlük ortaya çıktı.

Eda Taşpınar


Eda'nın yeri ayrı. O tam bir gözlük manyağı ve kesinlikle kendi tarzına sahip. Onu hep büyük gözlüklerle tanıyoruz. Beraber gözlük seçerken kendisini klasik Eda gözlüğünden biraz uzaklaştırmak istedim ve 70lerden günümüze gelen bu mavi ve bordo Silhouette marka gözlüğü kendisine çok yakıştırdım. Gözlüğün bir moda aksesuarı, Eda'nın da bir fashionista olduğunu göz önüne alırsak, Silhouette, Eda'da muhteşem durdu ve güzel bir uyum yakaladık. Gözlüğü hafif aşağıda taşıyan Eda Taşpınar için gözlüğün hakkını verdi demek yanlış olmaz. Kıssadan hisse, gözlüğü ille de yüzümüze göre seçmeyelim, tarzımıza uyumlu olmasına dikkat edelim.

Bülent Ersoy


İlle de Bülent Ersoy. Espri olsun diye değil gerçekten Bülent Hanım bence doğru gözlük seçimi konusunda da duayen. Abartılı tarzıyla abartılı gözlükleri taşımayı çok iyi beceriyor. Geçtiğimiz günlerde kendisini Mykita gözlüklerle gördüğümüzde yer yerinden oynadı ki, bu da bir başarıdır. Gözlüğün bir aksesuar olduğunun altını çizen Bülent Hanım, bence Mykita gözlüğüyle de doğru havayı yakalamıştı. Gözlüğü taşıdığı yer yanlış olabilir ancak bence baştan aşağıya her şey doğruydu. 
Bu gözlük böyle taşınır!

Şükran Ovalı


Sevgili Şükran, ekranların en sempatik ve güzel oyuncularından. Kendisi Fashion At Eye'ı da ilk keşfedenlerden. Şükran Ovalı tam Türk kadını renklerinde ve havasında. Muhteşem orantılı ve düzgün yüzü aslında her türlü gözlüğü kaldırabilecek türden ancak esmer olduğundan kendisini çok da koyulaştırmamak gerekiyor. Bir yandan da sert hatlarını daha da sertleştirecek köşeli gözlüklerden kaçınmak lazım diye düşünürken, kendisine tavsiyem kadife kaplı bu çividi mavisi Italia Independent olmuştu. Şükran'ın yüzüne hareket getiren bu renkli gözlük, sert hatları da oldukça yumuşattı. Ortaya hem havalı hem de renkli bir görüntü çıktı.


Berrak TüzünataçBerrak Hanım, yaptığım ilk listede de olan hem ünlü hem de çok güzel bir kadın. Kemikli yüzü çok feminen değil ancak gözlüğü taşıması hafif maskulen havasına femme fatale bir görüntü ekliyor. Kendisiyle gözlük denerken ilk aklıma açık renkli vintage gözlükler geldi. Oldukça güzel olan gözlerini de saklamamak gerekiyordu, dolayısıyla kendisine ilk önerilerimden biri 60 sonlarından bu muhteşem Dior gözlük oldu. Köşeli yüze, hafif yuvarlak modeller her zaman çok doğru bir uyum ortaya çıkartır. Berrak Hanım'da da bu kural değişmedi. Hanımefendi çok güzel, gözlük çok güzel ancak gözlüğü taşıma şekli en güzel :)

Serenay SarıkayaKendisiyle daha gözlük deneme şerefine ulaşamadım ancak ulaşsaydım da kendisinin çok severek taktığı Super Lucia gözlüğünü aynen denettirirdim. Serenay Hanım gençliğin gözdesi dolayısıyla genç bir gözlük seçmesi çok doğru olmuş. Lucia modeli cateye olarak tabir ettiğimiz çekik gözlüklerden dolayıyla hem tarz hem de boyut ideal. Açık renkli olan Serenay Sarıkaya'ya altın metal detaylı bu kahverengi gözlüğü acayip yakışmış. Bu tür gözlük seçimlerine devam diyoruz..

Aslı EnverAslı Hanım, gözlükte klasik sevenlerden. Bu tercihe de saygı duymak lazım. Eşi Birkan Bey'in aksine oldukça kolay gözlük seçebilen Aslı Hanım, kendisine ne yakışacağını da çok iyi biliyor. Aslı Hanım'la beraber gözlük seçerken zaten insanın hangi gözlüğü tavsiye etmesi gerektiği kafasında beliriyor. Daha oldukça genç olan Aslı Hanım'a aynen Serenay Sarıkaya gibi genç bir gözlük denetmek bir gereklilikti ve Super Panama gözlük kendisi için oldukça doğru bir tercih oldu. Kumral olan hanımefendiye açık renklerdeki bu gözlük deyim yerindeyse 'cuk' oldu, Aslı Hanım ile gözlüğü bütünleşti. Hafif yuvarlak hatlardaki bu gözlük, Aslı Hanım'ın oldukça sempatik olan yüzünü tamamladı ve devamlı altını çizdiğim yüz-gözlük bütünlüğü yakalanmış oldu.

1 yorum: