22 Mayıs 2015 Cuma

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇMEDEN ÖNCE FAİDELİ BİLGİLERGüneş gözlüğü sezonu gelince gurunuza düşen de doğal olarak bu konuda sık sık yazı yazmak.
Malum, bu hafta Bülent Ersoy'un Mykita x Bernhard Willhelm gözlükleri oldukça tartışıldı, bu konuda kısa bir fikir beyan etmek istiyorsam gözlük ve tarz mükemmel, ancak sanırsam mekan yanlış :)
Bülent Hanım kısaca gözlüğün hakkını vermiş, ancak cenaze keşke bu kadar magazine dönmeseymiş...

***

Sadece yüz tipine göre gözlük seçmeyi biliyorsunuz, şiddetle reddediyorum.
Gözlük o kadar önemli bir aksesuar ki; sadece bir ölçüye göre seçmek dünyanın en yanlış şeyi. Peki bu karmaşayı nasıl çözeceğiz?
İşte benden size bir kaç faideli bilgi:


Heidi Klum, Italia Independent gözlükleriyle mükemmel uyumu yakalamış.

Gözlükte renk konusu:

Birebir gözlük denettiğim kişilerde, en çok altını çizdiğim konu, kendi tarzları.
Eğer hayatınızda klasik renklerden hoşlanıyor ve renkli kıyafetlerden kaçıyorsanız, kesinlikle gardırobunuzdaki renklere paralel gözlükler bakın.
Gözlük, bir bütünün parçasıdır, dolayısıyla gözlüğün yüzünüzde sırıtmasını engellemek istiyorsanız, hayatınızdaki renkler doğrultusunda gözlükler doğru seçim...
Gözlük bir aksesuar olduğu için, giydiğiniz renkler doğrultusunda bir gözlük edinmeniz, tarzınızdaki uyumu da yakalamanızı sağlayacaktır.

Ten ve saç rengi:

Gözlük seçerken, zevkinizin yanı sıra en önemli konu ten ve saç renginiz.
Eğer açık tenli ve açık saç renkliyseniz (kadın - erkek fark etmiyor), çok koyu renkli gözlüklerden kaçının derim. Eğer renklerinize zıt bir renk gözlük tercih ederseniz, gözlük yüzünüzde sırıtır, gözlük reklamı gibi dolaşmanız an meselesi olabilir.
Açık tenlerde çok koyu gözlükler, aynı zamanda 'acım büyük' kategorisine girdiğinden, fazlasıyla dikkat çekmeniz mümkün.

Angelina Jolie, Tom Ford gözlükleriyle fazla bir karanlık :)

Benim bu konudaki önerim, kendi tonlarınıza yakın gözlükler seçmek, böylece yüzünüzle gözlüğünüzdeki doğru oranı yakalamak. 
Yani, açık renkli kişilerin açık kahverengi, toprak tonları, esmer tenlilerin ise orta koyuluktaki gözlükleri seçmeleri kendi yararlarına olacaktır. 
Açık renkli kişilerin çok açık tonlarda gözlük takmalarını da sakıncalı buluyorum, zira, pudra renklerindeki gözlükler, sizi soluk yapabilir dolayısıyla kendi renginizden bir 'tık' koyu renkte gözlükler tercih edebilirsiniz.

Mariano Di Vaio, renkli gözlükleri tercih eden ünlülerden

Tabi ki bu dediklerimin tam dışında, tamamen farklı tonlarda bir gözlük de tercih edebilirsiniz, ancak bu sefer tarzınızla bunu dengelemek durumundasınız. Eğer gözlüğünüz yüzünüzde oldukça patlayacak şekilde ve renkte bir modelse, ayakkabınızdan, gömleğinize uyumu yakalamak durumundasınız. 
Aksi takdirde bir moda faciasına dönüşmek içten bile değil..

Metal çerçeve renk seçimi

Usher, altın metal Cazal gözlüğünü sade beyaz bir T-shirtle tamamlamış

Tabi ki gözlüğünüzün malzemesi renk seçiminde oldukça önemli.
Eğer koyu tenliyseniz, altın metal gözlükler biraz riskli. Özellikle esmer erkekler, altın rengi çerçeveyle Ortadoğulu petrol zenginlerine dönme riski taşıyorlar. Eğer ille de altın diyorsanız, daha sade gözlüklere yönelmek ve diğer aksesuarlarınızla (mesela erkekler için kol manşeti ya da kravat iğnesi - ya da kullanılan bileklik vs) ile gözlüğünüzü dengeleyebilirsiniz.
Hatta, daha sade bir kıyafet tarzıyla gözlükte bir kontrast yakalayabilir, daha 'tarz' bir görünüme sahip olabilirsiniz.
Kadınlarda da aynı problem söz konusu. Siyah saçlı ve koyu tenli kadınlarda pırıl pırıl altın bir çerçeve sakil durabiliyor. 
Yani, gözlük ön planda kalabiliyor. Kalabalık bir görüntüye yol açmamak için, abartıdan uzak altın metal gözlüklere yönelmek en büyük tavsiyem.
Benim gibi saçları hafif beyazlamış kişilerde ise en büyük önerim, gümüş rengi çerçeveler, inanılmaz iyi duruyorlar. 
Saç rengiyle yakalanan muhteşem uyum, genel tarza da başarıyla yansıyor.

Lens rengi:

Mary Kate Olsen, Burberry gözlükleriyle dünyaya kapkaranlık bakıyor

Bu konuyu çok kısa geçeceğim çünkü bildiğiniz gibi bu konuda önceden çok sayıda yazı yazdım. Özetle, çok koyu güneş gözlüğü lensleri gözünüzü göstermiyor ve karşınızdaki insanda bir güvensizlik yaratıyor. Dolayısıyla göz göstermeye dikkat, en azından konuşurken gözlüklerimizi çıkaralım :)

Çerçeve şekli:

Şu anda herkesin yüzünde olan Dior So Real'ı, Rihanna kaşlarını göstererek üzgün ifadeyi başarıyla yok etmiş.


Geldik esas konuya, çerçevenin şekli.
İşte burada kafamızı en çok karıştıran şey, yüz tipimiz. Yüzümüzün gözlük seçimiyle hiçbir ilgisi olmadığını söylemiyorum. Altını çizmek istediğim konu, kaş yapımızın, burun şeklimizin, yanak dolgunluğumuzun, kulak mesafemizin vs vs oldukça etkili olduğu. 
Kaşlara paralel giden gözlükler tabi ki yüzde en iyi duranlar. 
Gözlüğümüzün üzerinden kaşlarımız hafifçe gözükecek, aksi takdirde kaynakçı gözlüğü dediğimiz türe yakınlık kaçınılmaz. Özellikle düşük kaşlı kadınlar çekik modellere, erkekler ise köşeli gözlüklere yönelirlerse üzgün yüz ifadesini önlemiş oluruz.
Burnumuzdaki kemer fazlaysa, metal gözlükler en ideali. Metal gözlüklerde burun pedalları ayarlanabildiğinden, metal gözlüğü rahatça taşıyabilirsiniz.
Eğer yanaklar dolgunsa, daha dikdörtgen ya da oval ve küçük gözlüklere yönelebilirsiniz, böylece gözlük yanaklarınıza değmez.

Julia Roberts, kemikli yüzüne köşeli Ray Ban tercih edince, sert bir ifadeye bürünmüş

Ancak en önemlisi çerçevenin şekli.
Eğer kemikleri belirgin bir yüze sahipsek lütfen çok köşeli gözlüklerden kaçınalım. Hafif yuvarlak hatlara sahip gözlüklerle denge gerekli aksi takdirde karşımızda çok sert bir imaj çizeriz.
Aynı şekilde eğer çok yuvarlak hatlara sahip bir yüze sahipsek ya da hafif topluysak, yuvarlak modellerden kaçınmada fayda var çünkü bu seçim belki de istemeyerek bizi çok yumuşak huylu bir görüntü çizmemize yol açar, dolayısıyla hafif bir kontrast şart :)

Gözlük bedenleri:

Victoria Beckham, kendi adını taşıyan oldukça büyük aviator model gözlükleriyle muhteşem..

Ve tabi ki en son konu gözlüğün büyüklüğü ve küçüklüğü. daha önceki yazılarımda gözlük bedenlerinden bahsetmiştim. 
Evet, gözlüklerin de bedenleri var. 
Gözlükleriniz aldığınız mağazalardan, beğendiğiniz ürünlerin bedenlerini arayınız. Yüzünüze model doğru olmuş olabilirsiniz, ancak yanlış boyut sizi komik duruma düşürebilir.
Bunun yanı sıra, büyük gözlükleri - yüzünüze büyük gelse de -tabi ki tarzınıza uygun olarak takabilirsiniz.

***

Umarım bu yaz size en güzel gözlüğü bulursunuz..
Her zaman dediğim gözlükleriniz, gözlükçülerden ya da gözlükçülük bilgisi yerlerden satın almanız en büyük tavsiyem..
Gözlükleriniz güzel şeyler göstersin :)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder