1 Nisan 2015 Çarşamba

2015 GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ TRENDLERİ

Göz sağlığımız için oldukça önemli olan güneş gözlükleri, her sezon piyasaya sürülen yeni modellerle kendi modasını yaratmaya devam ediyor. Uzun süredir kendini hissettiren ‘vintage’ akımı, yeni sezon gözlüklerde de hayli belirgin. Her sene gittikçe büyüyen modeller, 2015 yazında en üst seviyeye ulaşmış durumda…

Büyük asetat gözlükler  dikkat çekici

Audrey Hepburn’un oynadığı Tiffany’de Kahvaltı filmiyle idolleşen büyük asetat gözlükler, 2015 yazında gözlere geri geliyor. Özellikle koyu ve kaplumbağa kabuğu desenli büyük ‘cateye’(kedigözü) olarak adlandırılan yanlara doğru çekik modeller, bu sene ön planda. Birçok marka, cateye modellere 2015 yaz koleksiyonlarında yer vermiş.

Céline, büyük cateye gözlüklerde iddialı

Cateye gözlüklerde en yeni modeller ise daha da yukarı çekikler. Bu modeller, başta abartılı gelebilir, ancak değişik gözlük sevenlere farklı bir öneri..
Örneğin, Linda Farrow ile Ortadoğulu tasarımcılar Khaleda Rajab ve Fahad Almarzook işbirliğinden doğan bu model gözlükler şu aralar çok popüler, dünya moda piyasasında hala konuşuluyorlar. Benzer tarz, birçok markada yerini bulmuş durumda.

Linda Farrow

Büyük gözlükleri seçerken dikkatli olmak gerek, bu tür gözlükler koyu camlarla yüzde oldukça belirgin ve büyük durabiliyor. Bu yüzden de, bu modellerin renklilerini ya da açık camları tercih edebilirsiniz.

***
Her iki gözlük fuarında dikkatimi çeken, erkek gözlüklerinde de kalın asetat gözlüklerin hâkim olması. Hafiften hipster havası veren bu gözlükler, takım elbiseyle de rahat takılabildiğinden, erkekler için ideal. Klasik modeller, erkekleri bu yaz daha da şıklaştıracak. Johnny Depp’in taktığı gözlükleriyle tanınan ünlü Amerikan markası Moscot, 2015 yazına renk katacaklardan. 

Johnny Depp ve ünlü gözlükleri

Moscot'un beşinci jenerasyonu ve tasarımcısı Zac Moscot, bu sene erkek gözlüklerinde kalın asetatlarda farklı renklerin müjdesini veriyor. Erkekler bu sene oldukça renkli olacak!

Moscot’un efsane modellerine bu sene renkler konuşuyor.

Özellikle retro asetat gözlükleriyle tanıdığımız diğer ünlü marka Oliver Peoples ise, yeni sezonda daha açık tonlara gitmiş durumda. Bu sezon, açık renk asetat gözlükler en az koyular kadar tercih edilecek. Özellikle açık degrade camlı şeffaf gözlükler, yüzde çok güzel duruyorlar.

Oliver Peoples’ın şeffaf pastel renkleri

Çok koyu renkli camlar, gözlerin gözükmesini engellediği için, karşımızdaki insanı huzur eder ve göz kontağı kurmadığımız için karşımızdakine güven vermeyen bir imaj çizmemize yol açar. Hafif açık tonlu gözlükler gözlerimizi göstereceği için, göz kontağı kurmamızda yardımcı olurlar.

Kocaman yuvarlaklar

Büyük modellerde, cateye gözlükler kadar yuvarlak modeller de 2015’e damga vuracak. Bu yaz, özellikle büyük metal yuvarlak gözlükler, kadın güneş gözlüklerinde belirleyici bir trend. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen New York Moda Haftası’nda Beyonce, yuvarlak gözlüğüyle arzı-ı endam edince, model şimdiden bu senenin ‘in’lerinden oldu.  

Beyonce ve Sunday Somewhere gözlüğü

Büyük yuvarlaklara koleksiyonunda yer veren ünlü ve köklü İngiliz markası Cutler & Gross, metal üzerine asetat eklemeleri ile modellere ayrı bir hava katmış. 


Cutler & Gross’tan büyük yuvarlaklarJulian Clarke-  Cutler & Gross Uluslararası Satış Müdürü

Markanın uluslararası satış müdürü Julian Clarke, bu tür kombinleri denemeye ve klasik İngiliz tarzlarına hareket katmaya devam edeceklerini söylüyor.

Titanium gözlükler hem hafif hem de capcanlı

Kalın asetat gözlüklerin yanı sıra, özellikle titaniumdan üretilen metal gözlükler bu sene sokakları rengârenk yapacak. Farklı tonlarda, özellikle aynalı camlarla kombinlenen bu gözlükler, hem oldukça hafif hem de çok canlı. 

Mykita’dan aynalı titanium gözlükler


Mykita’nın CEO’su Moritz Krüger

Bu trendin öncüsü Alman Mykita’nın CEO’su Moritz Krüger; yeni sezonda “titaniuma devam” diyor ve  yetişkin gözlüklerinin yanında, bir müjde vererek çocuk koleksiyonu da çıkardıklarını söylüyor.

Kadifeler renklerde iddialı

Kadife gözlükleri hayatımıza, Fiat, Ferrari gibi markalardan tanıdığımız Agnelli ailesinin trendsetter ferdi Lapo Elkann, Italia Independent markası ile soktu. Flokaj gözlükler, bir anda moda oldu. Düşünebileceğiniz tüm renklerde üretilen bu gözlükler, 2015’te farklı markalar tarafından da koleksiyonlarına eklenmiş. Italya’da neredeyse tüm erkeklerin gözünde görebileceğimiz renkli kadifeler, her iki fuarda da oldukça ilgi çekti. İki renkli modeller 2015’in yenilerinden…

  Italia Independent’ın çift renkli kadifeleri

2015 çok renkli geçecek

Renkler sadece kadifelerde değil, asetat modellerde de kendini gösteriyor. Klasik modellerde kahverengi, siyah ve fümeye eklenen canlı renkler, gözlüklerin havasını tamamıyla değiştiriyor. 2015’te birçok markada özellikle renkli asetat gözlükleri bol bol göreceğiz.  Neon renkler de bu senenin dikkat çekici gözlük renklerinden. Çoğu marka, klasik renk asetatlarına neon detaylar eklemiş durumda.. Bu da koyu renkli gözlüklerin ağır havasına, canlılık katıyor.

RVS, neon renkleri seviyor.

Napoli doğumlu Apro, koleksiyonunda canlı renklere yer veren markalardan


Bu sene gözlüklerin yanları kapalı

Yanları korumalı gözlükler, bir süredir güneş gözlüklerinde gözümüze çarpıyor. Bu trend, New Yorklu marka Thom Browne ile neredeyse özdeşleşti. Oldukça şık duran bu gözlükler, aynı zamanda rüzgâra karşı iyi koruma sağlıyorlar. Deri ya da kumaş korumalar gözlükleri oldukça eğlenceli hale getiriyorlar. Ünlü Japon markası Matsuda, koleksiyonunda yanı kapalı gözlüklere yer verenlerden. Birçok tanınmış ismin gözdesi olan Matsuda, farklı renklerdeki asetat çerçevelerini deri korumalarla birleştirmiş ve oldukça başarılı olmuş.

Thom Browne’ın yanı kapalı gözlükler trend yarattı

 Japon Matsuda’nın yanı kapalı gözlükleri aynı zamanda renkli

Düz camlar, gözlüklere retro hava katacak

Eskinin bombesiz düz camları yeniden moda oluyor. Gözlükleri oldukça retro gösteren bu gözlükler, modellere ayrı bir hava katıyor. Özellikle pastel tonlardaki asetat çerçevelerle çok iyi kombin olan düz camlar bu sene tanıdığımız markalarda karşımıza çıkacak. ‘Flat lens’ gözlükleri iki sezondur koleksiyonlarında kullanan Güney Afrika doğumlu ünlü İtalyan markası L.G.R.’ın ortakları Luca Gnecchi Ruscone ve Tommaso Sanfelice, bu sezon da bu tür camları özellikle aynalı alternatiflerle gözlüklerinde kullanacaklarını ve bu yaz bu tür güneş gözlüklerinin trend olacağını söylüyorlar.

L.G.R.’ın düz camlı modelleri unisex

L.G.R.’ortakları Luca ve Tommaso

Açık camlar kapalı havalar için ideal

Açık renkli camlar, özellikle sonbahar ve kış ayları için ideal. Karlı havalarda yerden yansıyan UV ışınlarına karşı, açık renkli güneş gözlükleri göz kamaşmasını da önleyerek göz sağlığımıza katkı sağlıyor. Bu yaz, birçok marka açık renkli camlara yer vermiş, gözlükler özellikle yaz akşamları için muhteşem bir alternatif. Meraklılarına, açık renklerin yanı sıra bu yaz aynalı gözlükler de tüm hızıyla devam ediyor…

 Eyepetizer’dan açık renkler

Üstü düz gözlüklere devam

Üstü düz gözlükleri dünyayla tanıştıran marka kuşkusuz; Super. Justin Bieber ve Rihanna gibi ünlülerin vazgeçilmezi, markanın ‘flat top’ gözlükleri. 2015 yazında da üstü düz modelleri çeşitli markalarda göreceğiz Üstü köprülü gözlükler ise, bu sene de devam ediyor. Bu trendi yansıtan her iki fuarda da ilgimi çeken marka, Garrett Leight oldu, Amerikalı tasarımcınınözellikle açık renklileri favorim.

Justin Bieber, üstü düz gözlükleriyle trend yarattı

 Garrett Leight’in pembe renk üstü köprülü modeli


En doğalı gözlük ahşaplar..

Ahşap ve bambu gözlükler, doğal olmalarıyla da oldukça cezbedici. Yakın zamanda birçok marka, farklı renklerdeki ahşap gözlükleriyle ilgi çekiyor. Hatta bu gözlüklerin üzerine doğal taş ekleyen markalar bile mevcut. Ahşaplar 2015’de de olacak, özellikle farklı renkli ahşaplar bu senenin yenilerinden.

Türk tasarımcı Azir Miza, ahşabı aynalı camlarla birleştiriyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder