2 Ocak 2015 Cuma

2014'UN EN ÇOK KONUŞULAN GÖZLÜKLERİ

2014 şöyle ya da böyle geçti. 
Günler birbirini kovaladı, saatler havada uçuştu ve geldik 2015'in ilk günlerine.
Bu zaman zarfında, gözlük piyasasına birçok gözlük modeli damgasını vurdu. Bazı gözlükler bu senenin trendini oluştururken, bazı markalar ise gerek gerçeği gerek sahtesiyle bir çok yüzde kendini gösterdi.
Çoğu marka ise bir sene öncesinin modellerini pekiştirerek 2014'e devam ettiler.
Bu soğuk ve rüzgarlı İstanbul gününde buyurun bakalım gurunuzdan 2014'e damga vuran gözlüklerin bir özeti; liste önem sırasına göre değil, kendi fikrime göre sıralanmıştır :)

Italia Independent kadife gözlükler


Agnelli ailesinin yaramaz çocuğu Lapo Elkann tarafından kurulan Italia Independent markası, gözlükleriyle de 2014'te çok konuşuldu. Flokaj kadife rengarenk Italia Independent gözlükler, Milano'dan tüm dünyaya yayıldı.
Zamanla model çoğaltan ve koleksiyonuna titanium gözlükleri de ekleyen Italia Independent, kuşkusuz bu senenin en çok konuşulan gözlük markalarındandı.

RVS x A-morir


Aslında marka ve modelden ziyade, burada kastım bağımsız tasarımcılar.
2014 yılı bağımsız tasarımcıların senesi oldu. Ticari kaygıdan uzak kafasına göre gözlük tasarlayan bu sanatçılar ünlülerin de dikkatini çekti ve gözlükleri birçok moda dergisi ve sosyal mecrada oldukça konuşuldu.
Bağımsız markalardan örnek, RVS & A-Morir işbirliği PARIS.
Beyonce de bu gözlüğü takınca, bu sene PARIS en çok sorulanlardan oldu.

Khaleda Rajab + Fahad Al Marzook for Linda Farrow


Bağımsız tasarımcılarla devam ediyoruz.
Bu senenin en çok konuşulan işbirliklerinden biri Ortadoğulu tasarımcılar Khaleda Rajab ve Fahad Al Marzook'un Linda Farrow için tasarladığı muhteşem cateye maske gözlük oldu.
Maske gibi yüzü kaplayan bu büyük gözlük, farklı renk ve lens alternatifi ile hala gündemde.

Dior2014'ün en çok konuşulanlarından derken haksızlık yapmayalım; Dior gözlükler bu sene, yeni modelleriyle bol bol konuşuldu. Senelerin Dior'u, geniş kitlelere oynamaya karar verince, üretilen gözlük adeti de bir o kadar fazlalaştı.
Eski Dior'ları aramıyorum dersem yalan olur, ancak Dior'un 'So real' modeli bu sene en çok tercih edilenlerden.
Kadın erkek herkesin yüzünde gördüğümüz So real, 2015 yılının 'Wayfarer'ı olmaya aday.

ChloéModa evleri gözlüklerine tavrım malum. Büyük yuvarlak gözlükler bu sene başta Miu Miu olmak üzere, bir çok markada bol bol var.
Ancak Chloé,114 modeliyle duruma farklı bir yorum getirdi. İç içe geçmiş metal iki büyük yuvarlağı andıran çerçevesiyle Chloé 114, bu sene gözlükseverler tarafından oldukça övgü aldı.
Çok fazla ortada olmayan bu model, kapanın elinde kalacak.

Dolce Gabbana
D&G sayesinde bu sene neredeyse çoğu gözlük bol bol çiçek oldu. Anna Karin Karlsson ya da A-morir gibi farklı markaların daha önce kullandığı 3D çiçekler, D&G sayesinde halkımızla kucaklaştı.
Her gördüğünü yaparak mutlu olan hanımefendiler, hamurdan yaptıkları çiçekleri gözlüklere kondurmaya başlayınca, gözler 2014'te çiçek açtı.

Face a face Bocca seriesParisli Face A Face, bu sene gözlük saplarına oynadı.
Bocca serisinin zarif bacak ve ayakkabılı sapları çok sorulmasa da, 2014'ün en başarılı gözlükleri listeme girdi.

Coco and Breezy


Bu iki çılgın kızkardeş, gözlük piyasasına daha çok şey katacak gibi gözüküyor.
Online olarak verdikleri gözlük tasarım kursunun yanı sıra, standard dışı gözlükleriyle konuşulan ikizler, George Michael'ın da ikonlaştırdığı 'üçüncü göz' gözlükleriyle, bakalım 2015'te neler yapacaklar.

Vintage 


Vintage gözlükler bu sene de en çok tercih edilenlerden.
Bu sene vizyona giren American Hustle filmiyle, vintage gözlükler tekrar gözlükseverlerin kalbine yerleşti. Amy Adams ve Jennifer Lawrence vintage  gözlüklere hayat verdi.
Vintage gözlükler 2014'te de hayat buldu.

See Eyewear


Hep pahalı gözlüklerden bahsedecek değiliz. Fransız tasarım, Tayvan üretim See Concept bu sene bence 2014'ün en çok satan gözlüklerinden oldu.
Renk renk üretilen bu eğlenceli ve ucuz gözlükler, Avrupa'da çoğu yüzde yerini buldu. 2015'te piyasaya çıkardıkları yuvarlak gözlükler ise eminim çıkar çıkmaz kapışılacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder