10 Ağustos 2014 Pazar

GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ BİZİ NEDEN DAHA ÇEKİCİ YAPAR?Güneş gözlüğü takan insanların (özellikle koyu camlı olanların) güneş gözlüğü takmayanlara göre daha çekici bulunduğu hatta güneş gözlüklerini çıkarttıklarında da hayal kırıklığına uğrattıkları bir şehir efsanesi olarak dilden dile dolanıyor.
Daha önce, yapılan araştırmalara göre koyu renkli güneş gözlüğü camı tercih eden erkeklerin, nereye baktıkları görünmediği için kadınlar tarafından daha çapkın olarak algılandığı, fakat kadınların erkeklerde tam ters etki bıraktığını yazmıştım. Koyu renkli güneş gözlüklerinin aynı zamanda kendine güvensiz bir hava çizdiğini de belirtmiştim.
Bugün sizin için aklıma takılan sorunun cevabını araştırdım ve buldum.
Evet, güneş gözlüğü takanlar takmayanlara göre daha çekici bulunuyor, neden mi?
Gözlükler yüzümüze asimetri sağladığından!
Nerden mi biliyorum, en sonunda birileri bu konuya el attı da ondan :)
Nottingham Trent Universitesi'nden öğretim görevlisi Vanessa Brown, yeni çıkacak kitabında güneş gözlükleri ve 'cool' tanımı üzerinde yoğunlaşıyor. Her gün kullandığımız güneş gözlüğü gibi objelerin "cool" anlayışımız üzerindeki kültürel ve psikolojik etkilerini araştıran Brown'un en büyük bulgusu, güneş gözlüklerinin yüzümüzü simetrik yaparak daha çekici hale getirmesi.
Bir güneş gözlüğü takın ve işte size simetri! 
Vanessa Brown, koyu renk cama sahip güneş gözlüklerinin göz civarında olabilecek herhangi bir asimetrik bozukluğu ve yüz kusurlarımızı gizlediğini ve daha iyi gözükmemizi sağladıklarını iddia ediyor.  Daha önceki araştırmalar zaten kesin olarak güzellik algımız ve simetri arasındaki ilişkiyi gösteriyor.. Güneş gözlükleri yüzümüze farklı bir kemik yapısı kazandırabiliyor, dolayısıyla simetriyi destekliyor.


Biraz gizem iyidir

Hep dediğim gibi, insanlar hakkındaki algımız kendilerine ilk kez baktığımız 3-5 saniyede oluşur, hatta bu algıya biraz da önyargı eklenir, tadından yenmez. Brown da bu konuya değiniyor ve "Gözler bilgi kaynağıdır, birisinin zekası, kendine güveni ve samimiyeti hakkındakı algımızı şekillendirirler" diyor. Hatta Brown yakın zamanda yapılmış bir araştırmaya değiniyor, ve güneş gözlüğü takan kişilerin anonim oldukları için takmayanlara oranla daha bencil davrandığını belirtiyor. Ancak bu, karşı tarafı "kaçan kovalanır" mantığıyla bizlere daha çekici gösteriyor, kısaca ne olduğunu anlayamadığımız insanlara karşı bir çekim hissediyoruz.
Ünlü kompleksi

Güneş gözlükleri sanıldığı kadar eski aksesuar değiller. 1920lerde gündeme gelen güneş gözlükleri, daha çok riskli su ve kış sporlarında gözü korumak için kullanılırken, daha sonraları pilotlar için geliştirildi. 1950 ve 60larda ise ünlüler, paparazzi flaşlarına karşı güneş gözlüklerini takmaya başlayınca, güneş gözlüğü ve 'cool' olma ikilisi yan yana gelmeye başladı.
Dolayısıyla sosyolojik olarak da, güneş gözlüklerinin çekici yaptığı inancı yayıldı.

Durum işte böyle.
Güneş gözlüklerinin çekici yaptığı bilimsel bir araştırmayla da desteklendi.
Ancak bunun gecesi de var diyelim, özetle çekici olmak için güneş gözlüklerine güvenmeyelim, çekicilik ruhtadır diyip yazımızı noktalayalım :))2 yorum:

  1. Şimdi güneş gözlüğü simetri mi sağlıyor,asimetri mi? Bir hata var sanırım

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yorumunuzu şimdi gördüm, bir yazım hatası olmuş, güneş gözlüğü kesinlikle simetri sağlıyor

      Sil