17 Temmuz 2014 Perşembe

HANGİ RENK GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ CAMI HANGİ ENERJİYİ TOPLUYOR?

Mykita

Oldukça ticari bir başlıkla bu yazının daha çok okunacağı düşüncesinden yola çıkarak hepinize saygılarımı sunuyorum :) Renklerin mucizelerine yürekten inanıyorum ancak şu ana kadar belli güneş gözlüğü camı renklerinin belli şifalar dağıtacağına dair bir çalışmaya rastlayamadım. Ancak gerçekten bazı renk camların (örneğin kendi kullandığım turuncu) doğayı daha parlak ve değişik göstererek mutluluk verdiğini iddia edebilirim.

Gelelim bugünün konusuna.
Güneş gözlüğü camının kalitesi kadar rengi de çok önemli. Belirli renk camların, doğayı kendi naturel rengine daha yakın gösterdiği; bir çok çalışmanın, doktorun ve akademisyenin tezi.  Bazı renk camların ise göz kamaşmasında daha  etkili olduğu ve özellikle kayak gibi kış sporları için daha çok önerildiği de bir gerçek.. Aynalı camlar ise galiba en sağlıklısı. Dolayısıyla, sizlere daha net bilgi vermek isteyen bendiniz olarak, ufak bir araştırma yaparak, güneş gözlüğü cam rengi ve gözdeki etkisi konusunda bir derleme yazı hazırladım.


 Tom Cruise Top Gun filminde

Füme/Yeşil/Kahverengi

Bu renkler, güneş gözlüğü camında en çok tercih edilenlerden çünkü doğanın renklerini deforme etmeden olduğu gibi gösteriyor. Bu camların ana amacı göz kamaşmasını önlemek.
Füme renk camın, renkleri en saf haliyle gösterdiği iddia ediliyor. Füme renkli camlar, parlaklık ve göz kamaşmasını engellemeye yardımcı oluyor. Bu renk camlı güneş gözlükleri, araba kullanan, golf, bisiklet, koşu gibi outdoor sporlarla ilgilenenlere özellikle tavsiye ediliyor.
Yeşil renk cam, mavi ışığı süzerek ve yüksek kontrast ve görsel keskinlik yaratarak göz kamaşmasını engelliyor. Ayrıca bazı yeşil tonlarının göz kızarıklığını önlemede faydalı olduğu öne sürülüyor. Bu renk camlı güneş gözlükleri; tennis, futbol, golf gibi sporlarla ilgilenenler tarafından tercih ediliyor.
Kehribar/Kahverengi camlar ise, mavi ışığı bloke ediyorlar özellikle kapalı havalarda bizlere daha keskin bir görüş sağlıyorlar. Mavi ışığı bloke eden kehribar ya da kahverengi camlar, yeşil ve mavi yüzeyin çoğunlukta olduğu çim ve gökyüzü karşısında kontrast ve görsel keskinliği arttırıyorlar. Eğer balıkçılık, futbol, golf, avcılık, bisiklet ve su sporlarıyla ilgileniyorsanız, bu renk camlar sizin için ideal!


Ali G

Sarı/Açık kehribar 
Bu renk camlar parlaklığı engellemede biraz daha az etkililer ancak orta-alt ışık düzeyindeki ortamlarda başarılılar. Yüksek derinlik algısı sağladıklarından özellikle, kayak ve snowboard sporlarında göze faydaları büyük. Düşük ışıklı ortamlarda kontrastı arttırdıkları da biliniyor.


Ashley Olsen

Pembe renkli güneş gözlükleri gerçekten dünyayı pembe gösterirken, bir yandan da daha parlak gösterdiği bir çok araştırmada ispatlanmış. Diğer renklere göre gözümüzde tahammül edebilme süresi daha uzun. Düşük ışıklı ortamlarda mükemmel derecede görüş sağlayan bu renk camlar, aynı zamanda bulutlu havalarda kayak ve snowboard yapmak isteyenlere yüksek kontrast vaat ediyor. Mavi ve yeşil yüzeylerdeki objelerin görünürlülüğünü de arttıran pembe renkli güneş gözlükleri, dalma ya da trekking için biçilmiş kaftan oluyor.

Brad Pitt
Aynalı 
Gözlük camlarına yansıtıcı bir film tabakası eklenerek üretilen aynalı camlar, lens yüzeyine çarpan güneş ışığını yansıtmasından dolayı göz kamaşmasında oldukça faydalı. Yalnız bir kusurları da var, nesneleri olduğundan daha koyu renkte gösterdikleri için, daha az açık ve transparan aynalı camların tercih edilmesi öneriliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder