25 Şubat 2015 Çarşamba

2015'İN 'EN' KADIN GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ MODELLERİGözlük camiası 2015'in gelmesiyle hareketlendi.
Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Opti gözlük fuarından sonra, gözlükçüler bu haftasonu Milano'da düzenlenecek Mido fuarını bekliyorlar.
Münih'te yeni koleksiyonlar tanıtıldı, ancak yeni eklemeler ya da 'capsule' koleksiyonlar ve belki de yeni marka görme heyecanı, gözleri Milano'ya çevirdi.
Milano fikrimi değiştirir mi bilmem ama Münih'te gördüğüm kadarıyla işte 2015'in 'en' kadın gözlüğü modelleri..

Büyük yuvarlak asetat / metal güneş gözlükleri


Miu Miu


Biliyorsunuz, büyük yuvarlak gözlükleri yeniden moda yapan marka Miu Miu.
Yukarıdaki görseldeki bu gözlük, geçtiğimiz sene neredeyse herkesin gözündeydi. Asetat - metal birleşimi model, gerek marka gerekse retro tarzıyla en kısa zamanda en aranan gözlüklerden biri haline geldi.
Bu tür modeller, Münih'te bir çok markada karşıma çıktı.
Son iki senedir bu modele ağırlık veren bazı markalar, farklı yorumlarıyla da göz doldurdular:

Coco and Breezy

Bu farklı yorumlardan en dikkat çekeni -en azından benim için- Coco and Breezy'nin farklı tasarımları ve Chloe'nin çıkardığı çift çerçeveli aşağıdaki büyük yuvarlak gözlük.
Klasikten kaçınan Chloe, oldukça başarılı bir modele imza atmış:

Chloe

Büyük yuvarlak modeller, bu sene de kesinlikle devam edecek ve eminim bir çok marka bu modellere 2015 yazında öncelik tanıyacak.
Bunun göstergesi, geçtiğimiz günlerde Beyonce'nin New York Fashion Week'teki bir davete Sunday Somewhere marka gözlükleriyle katılmasıydı.
Gözlük, en az Beyonce kadar ilgi çekti:


Beyonce ve Sunday Somewhere gözlüğü

Bir diğer dikkat çekici büyük yuvarlak gözlük Olsen'lerin gözünden çıkarmadıkları The Row gözlükleri. İkizler markalarıyla, gözlükte de iddialılar:

Ashley Olsen ve The Row gözlükleri

Büyük yuvarlakların yanında, 2015'in diğer dikkat çeken gözlükleri ise aşırı büyük cateye güneş gözlükleri. Son iki senedir bu trend gittikçe büyüyor. 
Bir çok marka abartıya kaçabilecek bu gözlüklerle hayli iddialı.
Bu farklı cateye gözlüklerden en çok dikkatimi çeken Celine.
Oldukça başarılı aşağıdaki tasarım bir çok gözlük markasına da örnek oldu, sosyal medya ünlülerinin ilk tercihi haline geldi:

Chiara Ferragni ve Celine gözlükleri

Bu iri cateye'larda en beğendiğim gözlüklerden biri Valley Eyewear'a ait. 
Münih'te bizzet incelediğim gözlüklerin modelleri çok başarılı ve bu modanın gerekliliklerini hakkıyla yerine getirmiş.
Göz dolduran büyük cateye gözlüklerde Valley gerçekten çok etkileyici, tasarımlar yüzde çok güzel duruyor ve çok güzel oturuyor:

Valley Eyewear

Yakından tanıdığımız Prada, Gucci, D&G gibi bir çok marka da modellerini büyütmeye başladı. 
Dolayısıyla bu sene, büyük asetat gözlükleri bol bol göreceğiz. 
Belki de markaları birbirinden ayıramayacağız ancak bazı gözlükler var ki; bu trend'de asla unutulmayacaklar. Bunlardan bir tanesi Fahad Al Marzook ve Khalida Rajab tarafından Linda Farrow işbirliğinde üretilen bu gözlükler:

Fahad Al Marzook x Khalida Rajab x Linda Farrow

Bu ekolde kuşkusuz en dikkatimi çeken gözlüklerden biri, Italia Independent'a ait. Markanın çılgın cateye kadife gözlükleri, her gün biraz daha büyüyor. Farklı renklerde üretilen bu gözlükler, güneş gözlüklerinde eğlence arayan kadınları büyülüyor. Bir de senenin trendi eklenince, Italia Independet gözlükler tadından yenmez duruma geliyorlar.


Italia Independent

Sanırım minik örneklerle, bu senenin 'en' kadın gözlüklerinden ikisi hakkında sizlere bilgi verdim.
Gittikçe büyüyen gözlük modasının bakalım sonu ne olacak.
Bu haftasonu Milano fuarından sonra, sizlere yeni modeller hakkında bilgi vermeye devam edeceğim. 
Görüşmek üzere..

6 Şubat 2015 Cuma

ÇILGIN ADA MYKONOS'UN ÇILGIN GÖZLÜKLERİ


Ege Denizi'nin ortasındaki "çılgınlar adası" olarak bilinen Mykonos, her ne kadar gece hayatıyla ön plana çıksa da, aslında muhteşem plajları ve adanın kendisine özgü mimarisiyle minik bir şaheser.
Dünyanın en güzel denizi sayılabilecek berrak suları ve muhteşem Yunan mutfağı birleşince, adanın tadına varılamıyor.
Mykonos, sadece tatil değil aynı zamanda alışveriş cenneti. 24 saat devam eden hayat sayesinde tüm dükkanlar her saat açık.


Adanın minik sokaklarında, dünyanın önde gelen markalarının adaya özel concept store'larından, bir çok farklı tasarımcı ve galeriye rastlamak mümkün.
Ada sahillerinde süzülen lüks teknelerinin yanına havaalanına her saniye inen jetler de eklenince, denizin ortasındaki bu toprak parçasının kişi başına düşen milli geliri tahmin edebilirsiniz :)


Adanın dar ve tertemiz sokaklarında ilerlerken, bir çok gözlükçü dükkanı görmek mümkün. Diğer tasarım dükkanlarının şıklığının yanında, bazı gözlükçü dükkanları geri kalmıyor ve ilginç tasarımlarıyla dikkat çekiyorlar.


Bunlardan biri de, kendi koleksiyonunu üreten Mykonos Kopajos.
Sahibi Bruno, şu sıralar adadaki üçüncü dükkanlarını açmakla meşgul. Aile uzun süredir Mykonos'ta ve ünlülere gözlük satışı Onassis dönemine kadar dayanıyor.
Uzun süre gözlükçülük sektöründe yedek parça üretimi yapan Bruno'nun İtalya'da üretim tesisi var, dolayısıyla Mykonos Kopajos'un tüm gözlükleri bu yüzden İtalya'da el yapımı olarak üretiliyor.


Kopajos marka gözlükler, retro tarzlarıyla dikkat çekiyorlar. 
Koleksiyonda hem metal hem de asetat gözlükler var. Markanın özellikle asetat gözlüklerini beğeniyorum. Kalın ve yuvarlatılmış asetat gözlükler reflektif camlarla renklendirilince ortaya çok eğlenceli tam yaz gözlükleri ortaya çıkmış.


Mykonos Kopajos'un bu seneki sürprizi düz camlar. Bu camlar aynı zamanda gözlüğü daha da vintage hale getiriyor. Tortoise (kaplumbağa kabuğu) desenli gözlüklerde özellikle yeşil düz camlar muhteşem durmuş. 
İkinci sürprizi ise markanın imza modellerinde titanium alternatifler üretmesi.
Yüzde oldukça hafif duran titaniım gözlükler, Mykonos Kopajos imzasıyla başka bir kimlik kazanmış.


Mykonos Kopajos'un saygıdeğer sahibi Bruno ile, gözlükleri Karaköy Fashion At Eye'dan başlamak üzere Türkiye satışı üzerinde konuşmaktayız.
Komşu adanın bu kendine has gözlükleri, umarız çok yakında Türk dostlarının yüzlerini süslemeye başlar.
Ve böylece en azından gözlükte, komşuluk ilişkileri coşar :)