26 Kasım 2014 Çarşamba

GÖZLÜĞÜM ŞEKİL ÖNÜMDEN ÇEKİL


Gözlüklerimizin vermek istediğimiz imajımızın bir parçası olduğunu sık sık yineleyen ben, yeni bir konuya ilgi duymaya başladım.
Yüzümüze taktığımız gözlüklerin  imajımıza olumlu-olumsuz katkılarını irdelemiştik hatırlarsınız.
Gözlüklerimizin rengi, modeli, hatları, cam rengi gibi bir çok konunun kişiliğimizi ele verdiğini söylemiştik.
Bunun yanı sıra, güneş gözlükleri ve çekicilik konusunda da birkaç araştırmaya yer vermiştik.
Şimdi de sıra, güneş gözlüklerimizin haliyyet-i ruhhiyemiz ve davranışlarımız üzerindeki etkisi.
Yani gözlüklerimiz, o günkü duygularımızı nasıl etkiliyor?
Psikolojimizde ne gibi değişikliklere yol açıyor?


Kışın takılan güneş gözlükleri bizi daha depresif yapar mı?

Şu ana kadar yapılan bazı çalışmalarda, kışın takılan güneş gözlüklerinin depresyonu körüklediği iddia ediliyor.
Özellikle kış aylarında güneş ışığının eksikliği, melatonin üretiminin azalmasına yol açıyor. Kapalı hava hepimizin ruhunu baskılayadursun, kışın takılan koyu renkli güneş gözlükleri üzerine tuz biber ekiyor.
Koyu renkli güneş gözlüğü camları, güneş ışığını büyük ölçede bloke ediyor ve dünyamızı daha karartıyor. Dolayısıyla, depresyona yol açmasa da, kendimizi mutsuz hissetmemize yol açan etkenlerden biri haline geliyor.Güneş gözlükleri ve görünmezlik ilişkisi

Güneş gözlükleri taktığımızda kendimizi daha güvenli ve 'isimsiz' hissetttiğimiz yapılan daha önceki çalışmalarda bulunan sonuçlardan.
Yıllar önce kullanılan maskelerin yerine geçen güneş gözlükleri, bir şekilde koruma görevi gördüğünden özgüvenimizi arttırıyor ve bir takım adımları daha hızlı atmamızı sağlıyor, bir şekilde bizi görünmez kılıyor..
Bu da bazı problemlere yol açıyor..Güneş gözlükleri kişiliğimizi nasıl etkiler?

University of Toronto'da yapılmış olan ve Psycological Science dergisinde yayınlanan başka bir çalışma konuya başka bir bakış açısından bakıyor, güneş gözlükleri ve insanın ahlaki davranışları üzerinde ilginç sonuçlar ortaya koyuyor.
Chen-Bo Zhong tarafından yapılan araştırmada yer alan 80 kişilik denek ekibinin yarısına güneş gözlüğü taktırılırken, diğer yarısı ise numarasız optik çerçeve veriliyor. Daha sonra ise tüm katılımcılara 6 dolar verilip, kendileri ve diğer odadaki kişiler arasında bölmesi söyleniyor.
Zhong'un tespilerine göre güneş gözlüğü takanlar, numarasız şeffaf gözlük takanlara göre daha az cömert davranıyor ve paralarının daha az bir bölümünü paylaşıyor.
Özetle, güneş gözlükleri takanların daha bir cimrileştiği görünüyor..Maskeler fora

Az önce de belirttiğim gibi, geçmişteki maske kullanımı önemli bir konu, çünkü geçmiş yüzyıllardaki ampirik data, bize mazideki maskeli kişilerin daha fazla kanunları çiğnediği ve şiddete yöneldiğini gösteriyor.
Yani insanlar, günümüzdeki protestolarda olduğu gibi maske taktıkları zaman 'isimsiz'leşiyorlar..
Yapılan bu araştırmalar ise, güneş gözlüklerinin günümüz maskeleri olduğunu söylüyor  ve güneş gözlüğü takan kişilerin bu 'isimsizlik'lerinden dolayı daha cesur davrandığını ortaya koyuyor.
Bu konuda yapılacak araştırmaların devamı gelecek gibi, kuşkusuz güneş gözlükleri günümüz modasının en çok talep gören aksesuarlarından.
Çekici, depresif, çılgın, cimri derken bakalım güneş gözlükleri bize daha neler yapıyor, bekleyip göreceğiz :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder