28 Temmuz 2012 Cumartesi

BABAMIN MİDİLLİ'DEKİ İKİZİ / MY FATHER'S TWIN IN MYTLINIGeçtiğimiz hafta Midilli adasına kısa bir ziyarette bulundum. Küçüklüğümden beri Assos'ta büyüdüğüm eski yazlık şimdiki otelimizin sahiline Midilli adasından gelen hediyeler vururdu. Deniz topları, deniz yatakları, ayakkabılar ve bir yığın çöp. Bu adayı görmek yeni nasip oldu.
***
Midilli şehrinin otantik çarşısında dolaşırken 30 numarada ikamet eden çok sempatik bir gözlükçü dükkanına rastladım, bir şey beni içeri çekti.. Birbirinden güzel güneş gözlüklerinin dolu olduğu dükkanın enerjisi bambaşkaydı, tanıdıktı. Sahipleriyle konuşurken yanılmadığımı anladım.
***
(Siyah Beyaz fotoğrafta görülen) Yunanistan'ın ilk gözlükçülerinden birinin oğlu ve babamla yaklaşık aynı yaşlarda olan George Bey dükkan sahibi, eşi de kendisi gibi gözlükçü. Babam gibi hafif asabi gözüküyor ama bir yandan da oldukça cana yakın duruyor.. Oğlu ise New York'ta ve Yunanistan'da optimetri eğitimi almış ve konusunda en az babası kadar uzman olduğu aşikar.. Dükkandaki gözlükler özenle seçilmiş ve ülkemizde satılmayan bir çok markadan gözlükler göze çarpıyor.


***
Özetle Midilli adasına mutlaka gidin. George amcanın gözlükçü dükkanına mutlaka uğrayın. Benden selam söyleyin, iyi bir indirim yapacağına eminim. Eylül ayında kendisini babamla, eşini de annemle tanıştıracağım, çok heyecanlıyım. Türk-Yunan dostluğuna darklı bir bakış açısı sunacağım için de oldukça mutluyum!
--
Last week, I paid a short visit to Mytlini island. When I was a kid, I was getting unexpected presents from Mytlini since our summer house at Assos - now hotel - was just across... Sea beds, sea balls, shoes and even garbage... I was really happy because I finally had the chance to see the island.
***
While I was hanging around the authentic shopping street of the city Mytlini on the first day, I came across with a very symphatetical optician at Number 30. The shop which was full of very nice and fashionable eyewear had a different energy, something got me in. When I talked to the owners, I knew I was not wrong.
***
The owner of the shop who is almost at the same age as my father Mr. George, is the son of Greece's first optician (who is seen in the black and white picture), his wife is also an optician as my mother. His son, who studied optimetry in New York and Greece is running the shop as well, and it is obvious that he is an expert. The eyewear in the shop are all carefully selected including many brands which are not sold in Turkey.
***
I strongly recommend you to go to Mytlini and visit the optician shop of Uncle John. Say hi to him from me, I am sure he will give you a good discount.  In September, I will visit him with my parents and introduce them to this lovely professional couple and I am soo excited! I am also happy to bring a new perspective to Greek - Turkish friendship :PPP.

 Free Blog

1 yorum: