26 Mart 2011 Cumartesi

BENİM BABAM VINTAGE MEMO!


Uzun zamandır merak konusuydu Fashion@EYE gözlüklerin esas sahibi sevgili babam, Memo'muz.
Sevgili Özgür Köylü'nün Posta Cumartesi ekinde yazdığı muhteşem yazıyla kimliği deşifre oldu! Özgür Hanım'a yazı için gönülden teşekkürler..
Babam Mehmet San Türkiye'nin ilk gözlükçülerinden biri..
İlginç bir hayat hikayesi var.
Oldukça varlıklı olan dedeme ve ailesine karşı çıkıp, pılısını pırtısını toplayarak 14 yaşındayken evden çıkmış. Kendi tabiriyle "Türkiye'nin her vilayetini" dolaşmış. Çakmak satmış, yol inşaatında çalışmış. İstanbul'daki Yahudi ve Rumların yanında ticareti öğrenmiş.
Daha sonra memleketi Çanakkale'ye geri dönmüş. O zaman gözlükçülüğü kimse bilmezmiş. Çanakkale'de hala duran Yalı Camisi'nin önünde, portakal kasasını masa yapıp, seyyar gözlükçülük yapmaya başlamış. Cezalar yemiş, tehdit edilmiş ama yılmamış.
Bunu duyan dedem ne kadar "geri dön" diye haber gönderse de babam Nuh demiş peygamber dememiş, azmetmiş...
Portakal kasası dükkan olmuş, babam durmamış.
Çocukluğumda, babam gözlükçülük, kuyumculuk (sadece pırlanta), kereste fabrikası, emlak, otel, araba alım satım gibi birçok mesleği aynı anda yapıyordu.
Kendime baktığımda kime çektiğimi artık çok daha iyi anlıyorum inanın ... :)
Babam şu anda 77 yaşında, tam bir çınar.
Mesleğinin kendi çapında duayeni.
Çok iyilikseverdir, altın kalplidir.
Yediği kazıklar, Çanakkale'ye köprü olur, asla ders almaz, almak istemez.
İyilik yap denize at der.
İnatçıdır, aksidir ama enteresandır.
Kin tutmaz.
İnsana devamlı iyimserlik aşılar. Askerlere harçlık verir, gelene geçene çay ısmarlar -hatta annemi kızdırır- :), bunu da zenginlik içinde yokluk çektiği günlerin anısına yapar.
Bence babam gerçekten gözlük gurusudur.
Mesleğini para için değil sevdiği için yapmıştır.
Senelerce, hiç kimsenin satamayacağı gözlükleri satmış, bu yüzden de isim yapmıştır. Gerçek bir tüccardır.
Bir gün yolunuz düşerse, babam Çanakkale'de, hala gözlükçülük yapmakta.
Ondan bir gözlük almadıysanız bence tam zamanı...
Hele vintage hayranıysanız yaşadınız!
Çayınızı yudumlarken, Vintage Memo'dan vintage gözlük almanın tadına doyamazsınız!

2 yorum:

  1. Merhaba...Babanın hikayesini okuyunca çok şaşırdım, babanın ellerinde öperim..Ayrıca üstad deriz onlara.. Benim babamında böyle hikayeleri vardır.Bir kaç iş yapmıştır aslında müzisyendir ama saat tamirciliğini gözlük yapma sanatını öğrenmiş bir kaç dükkanı varmış.Mesela çok iyi antika saatler tamir eder.İzmirde Alsancakta zamanın en iyi gözlükçüsüydük 13 m2 lik bir dükkandık düşün, fuar zamanı tüm sanatçılar bizim küçük dükkanımıza gelir alışveriş yapmadan yada kahvemizi içmeden gitmezlerdi. Fakat ben bu dükkanı çok uğraşmama rağmen büyütüp geliştiremedim, kurumsallaştıramadım babamın bu işe inancı kalmamıştı.. tek hatası zamanında büyümemesiydi. Büyüme zamanını kaçırmıştı..Daha önce dükkanımızdan çıkmayan firmalar ismini burada söyleyip reklamını yapmak istemediğim sonradan olma gözlükçü yüzünden peşin parayla senelik para yatırılıp aldığı marka gözlükleri mağazımıza siz satamazsınız dedirttiler. Bende onlara resmen tehtit ettim rekabet kuruluna şikayet edeceğimi söyledim ve yapacaktımda hemen o markalardan müşterilerim için gönderdiler tezgah altı satış yaptım. Ama insanların bu fırsatçı sadece ben kazanmalıyım duygularından dolayı nefret ettim ve optik dükkanımızı feshettik şimdi yerinde Turkcell bayisiyiz. Kötü bir dönemdi şimdi böyle durumlar yok. Ben gözlükçülüğe aşığım..Yeni sezonda gelen yeni gözlüklerin o kokusunu unutmadım hala.. İnanmıyacaksın ama ben gözlük alamıyorum eski gözlüklerimle tamir ettirip idare ediyorum... Çünkü bana çok pahalı geliyor ve irite edici geliyor zamanında maliyetlerine bir kaç gözlük sahibi olduğum için :)) Bazen bir dükkan açmalıyım diye düşünüyorum sonra vageçiyorum zaten şimdi çok ciddi yatırımlar gerekiyor..seni tebrik ediyorum ve yolunun açık olmasını diliyorum. benim yapmak istediğim şeyleri yapmışsın sevgiler başarılar....

    YanıtlaSil
  2. İyi dileklerin için çok teşekkürler, Çanakkale'ye yolun düşerse muhakkak Çanakkale'ye uğra, çok sevinirler.
    Sevgiler,
    Hakan

    YanıtlaSil