23 Aralık 2009 Çarşamba

HANGİ RENK GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ CAMI EN SAĞLIKLIDIR?


Güneş gözlüğünde cam seçimi oldukça önemli. Çerçevenin rengi kuşkusuz belirleyici bir faktör, ancak her renk camın sağlıklı olduğunu söylemek zor.

İşte size camlar ve renklere dair bir özet:

Kehribar rengi:
Kehribar rengi güneş gözlüğü kullanıcısına gözlüksüz görüşten ortamın daha parlak berrak ferah olduğu fikrini verir, görme keskinliğini artırır kontrast (karşıtlık) algısını geliştirir, intraocular mavi ışık yayılmasını azaltır böylece görüş netleşir.

Işığı yansıtacak şekilde ayna özelliği kazandırılmış lensler: Yüksek yoğunlukta ışığın parıltısını azaltır çok sayıda değişik renklerde olanları mevcuttur.

Mavi ve gümüşi renkli ayna özelliği kazandırılmış lensler: Vakumla pulvarize edilerek cam yüzeyi aynalandırılır. Koyu renkli güneş camlarında absorbe etmek suretiyle ışık miktarı azaltılır. Aynalı camlar, plaj, kar, su, çimenli ortamlarda güçlü yansımış parıltılara karşı son derece iyi önleyicidir.

Yeşil: Günlük kullanım için en ideal gözlük camı rengidir. Gözü zorlayan parlak ışığı azaltır, parlak ışıkta kontrast sağlar, renklerin gerçek şekilde algılanmasına kolaylıkla imkan verir.

Sarı: Az ışıklı ortamda alaca karanlıkta, akşam ve gece araç kullanırken kullanılır. Sürücü gözlüğü ya da gece gözlüğü olarak da adlandırılır. Özellikle bulutlu günlerde, düşük ışıkta kontrastı arttırır görüntü algılanmasında derinlik sağlar, avcılıkla ilgili atışlarda örneğin çalılar arasındaki bir hayvanın daha iyi görünmesine imkan verir, kayak sporunda mükemmeldir.

Portakal rengi / açık pas rengi: orta ve düşük ışıkta kontrast golf, beyzbol, kar ve atış sporları için uygun seçeneklerdir, parıltı ve sisin birleşeni olan mavi ışığı absorbe eder.

Kahverengi: Günlük kullanım için en ideal güneş gözlüğü camıdır. Kontrast arttırıcı özelliğe sahiptir. Yelkencilik, balık tutma, kayak ve benzeri sporlarda yüksek ışık parlamalarına karşı mükemmeldir, bulutlu havada güneşlenirken idealdir.

Koyu kırmızı/kahverengi: Koyu kırmızı kahve gözlük camları-golf sporu için idealdir. Çevre ve hava koşullarında gözün daha iyi fokus yapmasına imkan verir. Mavi rengi tutar, kontrast arttırıcı özelliği vardır.

Gri: Genel amaçlı kullanım için renklerin en iyisidir. Son derece doğru kusursuz bir görüşe imkan verir. Eşit şekilde bütün renkleri absorbe eder, koşarken, bisiklete binerken, golf oynarken kullanımı çok uygundur. Kontrast arttırıcı özelliği olmamasına rağmen, gerçek renklerin algılanmasına kolaylıkla imkan sağlar.

Kırmızı: Avcılık ve kayak sporunda önerilir. Düşük ışık da görüntünün algılanmasında derinlik sağlar.

Şeffaf ve çok açık tonlu camlar: Güneş gözlüğü camları, gözleri UV'den yabancı objelerden ve rüzgardan korur. Renklerin önemini değiştirmeden azami görünür ışık geçişine imkan verir. Kapalı mekanlarda atış sporunda, endüstriyel alanlarda, diş hekimliğinde, gece araç kullanırken ve benzer aktivitelerde önerilir.

Koyu maviye çalar renkli lensler: Renkleri çarpıtmadan parlaklığı azaltır. Sporla ilgili her türlü aktivitede idealdir. Genel kullanım amaçlı lenslerdir.

Sonuç olarak önerilen en ideal güneş gözlüğü cam rengi: Gri, Kahve ve Yeşil'dir.

Kaynak: Optimedia - Optik Haber Mart 2004Free Blog

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder