2 Haziran 2014 Pazartesi

GÖZLÜK GURUSU @ BLOOMBERG BUSINESSWEEKGÖZLÜĞÜMÜZÜ NASIL SEÇMELİYİZ?


Resmi olarak güneş gözlüğü sezonu başladı, her zamanki gibi birden yaza girdik.
Güneş kendisini gösterince, hem güzel gözlerini zararlı ışınlardan korumak hem de yeni sezonda daha şık gözükmek isteyen hanımlar ve beyefendiler, güneş gözlüklerini almaya başladılar.
Durum böyle olunca, doğal olarak birçok basın organı şahsıma aynı soruyu sormaya başladı:

Güneş gözlüğümüzü nasıl seçmeliyiz?
***

Herşeyden önce belirtmek istediğim konu, güneş gözlüğünün kişiye özel olduğu..
Dolayısıyla nasıl bir akademik dayanağa bağlı olduğunu bilmediğim yüz tipine göre seçim yapmayı doğru bulmayanlardanım.
Nasıl ki kuyumcuya parmağımızı gösterip, bana nasıl yüzük yakışır diye sormuyorsak, gözlükçüde sorulan bana nasıl gözlük yakışır sorusunu da yadırgıyorum.
Zevkimiz, nasıl bir imaj vermek istediğimiz, saç rengi ve şeklimiz, burun yapınız, kaşların yapısı ve mesafesi, gözlerin mesafesi, ten rengimiz, kendimize yakıştırdığımız renkler,-erkeklerde sakal bıyık- mesleğiniz, sosyal çevremiz hepsi gözlük seçerken bir etken.
Ancak nasıl bir gözlük istediğimizi bilmek ve zevkiniz en önemlisi.

Güneş gözlüğü baktığınız noktalarda hedefinizdeki gözlükleri deneyin.
Fashion At Eye'da da sık sık gördüğüm, misafirlerimizin akıllarında herhangi bir gözlük modeli olmadan baştan sona tüm gözlüklerin denenmesi. Bu hep sizleri yıpratıyor, hem de zavallı gözlükleri :)
Kafanızın karışmasına izin vermeyin, bütçeniz sınırları içindeki, içinizden geçen gözlüğe direk elinizi atın ve deneyin.
Göreceksiniz en çok yakışan o olacak, bunun sebebi de her sabah aynada gördüğünüz yüzünüzü en çok sizin tanımanız ve zevk ve tarzınızı en iyi sizin bilmeniz.
Alternatif gördüğünüz gözlükleri kıyaslayın, rengi, materyali, şekli, büyüklüğü ve kendinize yakıştırıp yakışmadığını iyice tartın.
Kafanız hafif karışıksa bir profesyonelden yardım alın.
Bunun yanı sıra önemli bir uyarı, gözlük denerken gözünüze bulaşabilecek bir çok rahatsızlık söz konusu.
Dolayısıyla göz sağlığınız açısından mümkün olan en az sayıdaki güneş gözlüğünü denemeye dikkat edin.

Güneş gözlüğü yüzünüze oturdu mu?
Yolda yürürken algıda seçicilik; insanların yüzleri ve gözlükleri çok dikkatimi çekiyor. Genel olarak gördüğüm, gözlüklerin yüze tam oturmaması, küçük ya da büyük olması.
Gözlükteki en önemli noktalardan bir tanesi gözlüğün büyüklüğü. Yüzünüze tam olan güneş gözlüklerine yönelin, beğendiğiniz gözlüğün büyük ve küçük bedenlerini sorun.
Kaşlarınız gözlük çerçevesinin üzerinden hafif gözükmeli ve de burnunuza tam oturmalı. Aynı zaman da sapları yanlardan sıkmamalı, yüzünüzde sıkı durmamalı.


Buna emin olmanın tek yolu, gözlükleri yüzünüze ayarlayabilecek teknik ekipman ve bilgiye sahip yerlerden gözlüklerinizi almanız.
Bir başka yolu da aynada tekrar tekrar bakmak :)

Güneş gözlüğünüzü seçerken mahalle baskısından uzaklaşın, mümkünse mahalleyle seçmek yerine yalnız seçin.
Gözlük yukarıda da bahsettiğim gibi oldukça kişiye özel bir konu.
Ne yazık ki diğer konularda olduğu gibi bu konuda da ülkemizde mahalle baskısı hat safhada. Gözlük seçerken yalnız olun, başka birinden onay almaya ihtiyaç duymayın.
Anneniz, babanız, kardeşiniz, kayınvalideniz, eşiniz, dostunuzdan konfirmasyon almanıza gerek yok.
Sizi en iyi siz biliyorsunuz.
Kendi kararınızı kendiniz verin, özgüveninizi yükseltin.

Beren Saat olmaya çalışmayın.
Mahalle baskısı ile doğru orantılı olarak başkası olmak yerine kendi tarzınızı yaratın.
Dizilerde ya da takip ettiğiniz bir şahsiyetteki gözlüğü beğenmeniz oldukça doğal ancak aynısını almadan ya da aramadan önce o gözlüğün size yakışıp yakışmayacağından emin olun.
Herkes gibi olmayın farklı olun, içinizden geçen renk gözlüğü takın çünkü sizi en iyi o ifade edecek.
Aksi halde komik duruma düşmek an meselesi.Klasik marka ve modellerin yerine, özgün ve değişik güneş gözlüklerine yönelin.
Bazı gözlük modelleri klasiktir kabul ediyorum.
Size de çok yakışabilir buna diyecek bir şeyim yok.
Ancak sadece kabul edilme adına bu modelleri takmak (hatta kese izin vermediği için çakmalarını bulmak) ya da işi sadece gözlük üretmek değil tüketim toplumu yaratmayı hedefleyen moda devlerinin gözlüklerini almak yerine özgün ve farklı tasarımcıların gözlüklerine yönelin.
Ahşap gözlükler örneğin..
Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Güneş gözlüklerinizi gözlükçülerden ya da gözlükçülük bilgisine sahip olan noktalardan alın.
Özellikle yıllanmış ve tecrübeli gözlükçülerin, sizi gördükleri anda hangi gözlüğü takmanız gerektiği konusundaki içgüdülerine hayranım.
Annem ve babam gibi yıllanmış gözlükçülerde de durum böyle.
Yukarıda da bahsettiğim gibi aldığınız gözlüğü yüzünüze oturtma el becerisi ve teknik ekipman da söz konusu olunca, güneş gözlüklerinizi gözlükçülerden ya da gözlükçülük bilgisine sahip noktalardan almanız çok önemli.Güneş gözlüğü camlarının UV filtreli olmasına özen gösterin.
Güneşin zararlı ışınlarının gün geçtikçe arttığı günümüzde,UV filtresi önemli bir konu.
Bir çok gözlük markasının güneş gözlüğü camları tabi ki UV filtreli. Ancak sokaktan alınan taklit gözlükler ya da 'vintage' adı altında satılan yıpranmış ve eski camlı gözlükler tehlike arz ediyor.
Güneş gözlüğü camının koyuluğunu kompanse etmeye çalışan göz bebeği daha fazla açılıyor ve daha fazla zararlı ışına maruz kalıyor. UV filtresi bu zararı minimize ediyor.
Özetle, UVsiz güneş gözlükleri çıplak göze oranla  ileriki yaşlarımızda katarakta davet çıkarıyor.