31 Mayıs 2012 Perşembe

SUPER GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ Fashion@EYE' DASUPER marka gözlükleri oldum olası -her ne kadar bir ara deri gözlük yaptıkları için protesto etsem de- çok sevmişimdir.
Daha çok kemik olarak üretilen modellerdeki başarılı tasarım ve renk seçenekleri, SUPER'i bilinen gözlük markaları arasına sokmaya yetti. RETROSUPERFUTURE, 3 senedir ülkemizde Beymen, Harvey Nichols ve Bilstore gibi seçkin mağazalarda satılmakta. Ancak, yurtdışında neredeyse her ünlüde görebileceğiniz SUPER gözlükler, ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlıyor.
Fashion@EYE'dan ise konuyla ilgili SÜPER bir haber var:  SUPER'in Türkiye'de satılmayan modelleri bugünden itibaren sadece Fashion@EYE'da satılmaya başlanıyor.
Birbirinden ilginç ve seçme SUPER gözlükler gerçekten süperötesi ve benim beğenimi oldukça kazanmış durumdalar!
SUPER'in efsane modelleri ve henüz görücüye çıkmamış 2013 modellerinin camları, dünyanın en kaliteli cam markası Zeiss ile tamamlanmış.. ve sizleri Karaköy Fransız Geçidi Fashion@EYE'da kuzu kuzu bekliyorlar :)
Free Blog

26 Mayıs 2012 Cumartesi

Fashion@EYE'IN YENİ GÖZDESİ: OPTİMONO

Mart başından beri Karaköy Fransız Geçidi'nde sizleri ağırlayan Fashion@EYE Vintage Sunglasses Pop Up Shop, 'urban collection' adıyla yeni gözlük modellerine de yer veriyor.
Bunlardan biri, Türkiye'nin babam gibi ilk gözlükçülerinden Hazım Rıza Gözlükçü'nün torunu Hazım Gözlükçü'nün elde tasarladığı ve ürettiği gerçek el yapımı Optimono ahşap gözlükler.. 
Optimono markası, özel olarak üretilen gözlüklerin mono durumundan, yani herbirinin yegane olmasından geliyor. Çünkü her bir “mono”, ağaç damarlarının farklılık gösteren desenleri sayesinde aynı model olsalar bile birbirinden farklı. Bu durum da kullanıcıya kendini çok daha özel hissettiriyor.Hatta istenirse, ahşap tipi ve cam özellikleri seçiminin yanı sıra, burun ölçünüz ya dasap uzunluğunuzu alınarak ve hatta tasarımımız talep edeceğiniz diğer özelliklere göre(ör: mono’ların saplarına isminizin yazdırılması) şekillendirilerek sadece size özel hale gelebiliyor.“optimono” gözlüklerinde kullanılan ana malzeme ceviz ağacı...
***
Bu muhteşem güneş gözlükleri sadece Fashion@EYE'da satılıyor. Benim gibi gözlükçü bir aileden gelip, başka alanda kariyer yapsa da baba mesleğine muhteşem bir dokunuşla dahil olan Hazım'ın ellerine sağlık..
Kısıtlı sayıda modelleri kaçırmamak için hemen nereye geleceğinizi biliyorsunuz ;)
Görüşmek üzere!


ANNEM


Bugün annemin doğum günü, 63 yaşını geride bırakıyor. 3 kişilik bir kardeş topluluğunun ortancası kendisi. Yukarıdaki fotoğrafta solda teyzem, ortada rahmetli dayım ve sağda annemi görebilirsiniz.
***
Annem Türkiye'nin ilk kadın gözlükçülerinden, döneminin birincisi. Bildiğim kadarıyla kendi müşterilerinin gözlüklerini takabilen tek kadın gözlükçü. İş hayatına öğretmen olarak başlayan annem nasıl gözlükçü oldu, işte hikayesi..
***
Annem Sema San, oldukça başarılı bir öğrenciymiş. O dönemler iftiharla geçmek makbulmüş, kendisi hep iftihar alırmış. Hayali hakim olmakmış, ancak dedemin engeline takılmış. Oldukça zengin -Sünnetçi Şevket Ağa olarak bilinen- bir babadan olan dedem büyük bir iflas geçirince, lisede okumak yerine öğretmen okuluna gönderilen annem, gizlice lise sınavlarına girip dışarıdan bitirmeye karar vermiş. Ancak dedem rahmetli Nuh demiş peygamber dememiş. Kaderine boyun eğen annem, zorla öğretmen okulunda okumaya mecbur edilmiş. Öğretmen okulunda okurken 'Paydos' isimli oyunda başrol oynayan annemin ailemize mahsus tiyatro yeteneği dönemin valisi tarafından keşfedilince kendisine burslu konservatuvar yolu açılmış ancak dedeme kimse söz geçirememiş. Şimdi düşününce, dedemin yobazlıktan değil (her gece rakısını içerdi), annemi çok sevdiğinden başka bir yere göndermek istemediğini düşünüyorum.. Öğretmen olan annem, bir kaç köyde mesleğini yaptıktan sonra, o zamanlar gözlükçülük yapan babamla tanışmış. Aralarında 13 yaş olmasından dolayı tekrar dedemin engeline takılsa da, bu sefer kendi kararını verip, babamla evlenmiş. Nikah fotoğraflarında surat asan dedem ve anneannemin daha sonra suratları gülünce, annem doğru karar verdiğini anlamış. Ablam Harika'dan sonra aralarına ben katılmışım.
***
Annem benim ilkokul öğretmenimdi aynı zamanda. Sınıfımızdaki Çocuk Esirgeme Kurumu'ndaki çocukları haftasonları bizim eve çağırır, banyolarını yaptırır, kıyafet alır ve de onları ücretsiz ders çalıştırırdı. Bu yüzden ablam ve ben insan ayırmayız. Akademisyenlik yıllarımın rol modelidir annem. Öğrencileriyle bütünleşir, onlara her açıdan destek olurdu. Hatta bize nehirleri, platoları daha iyi anlatmak için babama kum masası yaptırdı. Kumdan dağlar tepeler yapan annem, renkli toz boyalarla nehirleri ovaları renklendirerek bize üç boyutlu ders anlatmıştı. Bir sene süreyle ayağından rahatsızlanıp yatınca mesleğine ara veren annemin öğretmenlik mesleğine vedası tarihin tekerrürüyle gerçekleşti, babamın iflası!
***
Babam anneme çok değer verir, hala da öyledir. Annem Çanakkale'nin kendi arabasına sahip ilk kadın şoförüdür. Muhtemelen de adının yazılı olduğu sürat teknesi hediye edilen ilk kadını! Babam işlerini hızla büyütmesinden kaynaklanan böyle bir olayı yaşayınca, annem öğretmenlik mesleğinden emekli olup, kendi gözlükçülük diplomasıyla 1989 yılında ikinci gözlükçü dükkanımızı açtı. Kendi maaşıyla biriktirip aldığı küçük arazisini satarak açtığı dükkanda, senelerce çalıştı hala da çalışmakta. Çok iyi gözlük markalarını Çanakkale'ye ilk getiren o'dur, beni 15 yaşındayken yanına arkadaş yapıp gece otobüsüyle İstanbul'a gelerek gözlükçü hanlarında sabahlayan da ta kendisi...
***
 Annemin hakkını ödeyemeyiz. Ailemiz için gerçekten çok çalıştı, babamın da bizlerin de hala en büyük destekçisi kendisidir. Birçok mesleği şanssızlıklardan dolayı icra edememiş olsa da, işine sadıktır. her gün dükkanını kendi açar kendi kapatır. Dürüsttür, hırslıdır, dedikoduyu sevmez, direktir. Erkek gibi kadındır. Tuana ve Aleyna'nın anneannesi, babamın "Hoca"sıdır. Bizim de Semoş'umuz!

Free Blog

23 Mayıs 2012 Çarşamba

TÜRKİYE'NİN EN GÜZEL GÖZLÜK YÜZLERİ

Uzun zamandır böyle bir post yazmak istiyordum.
Gözlük yüzü nedir? Gözlük yüzünün güzeli nasıl olur?
Bu konudaki araştırmalara bir akademisyen olarak göz atmadım, tamamen kendi gözüme ve iç güdüme dayanarak böyle bir liste yapmaya karar verdim. Biliyorsunuz şu yüz tipine şu gözlük biçimlemesine en karşı çıkan insanlardan biriyim.
Bana göre "güzel" gözlük yüzü, gözlüğü taşıyabilmek ile doğru orantılı. Güzel gözlük yüzünde tabi ki görsellik önemli ancak çoğu gözlük modelini başarıyla taşıyabilecek kadar doğru bir yüze sahip olmak tabi ki yüz anatomisiyle de ilişkili. Yüz kusurları önemli değil, önemli olan o kusurlarla bile yüzde belli bir oran olması ve gözlüğü çok ön plana çıkarmaması.
Bu listede belli bir yüz tipine bağlı kalmamaya çalıştım bunca senelik tecrübeden çıkan tamamen iyi niyetli bir liste bu.
Listedeki isimlerin bazılarına birebir gözlük vermişliğim var, dolayısıyla birebir yüzlerini biliyorum. Diğer isimler ile de zaman zaman beraber çalıştım, bazılarını ise gerçekten tanımıyorum.
Objektif olmak adına gözlüksüz fotoğrafları üzerine yoğunlaştım.
Umarım kimseyi gücendirmedim diyerek listeye başlıyorum:

10 - Feryal Gülman
Feryal Hanım'ın yüzü özellikle klasik gözlüklere çok yatkın. İri kemik ve metal vintage model gözlükler kendisine oldukça yakışmakta.

9. Biricik Suden
İşte size klasik olmayan bir yüz. Kemikli hatlar, özellikle orta sertlikteki spor kemik (hafif yuvarlak) gözlükleri çok rahat kaldırabilir.

8. Berrak Tüzünataç
Bir kemikli yüz daha. Maskulen modellerin daha çok yakışacağını tahmin etsem de, çok klasik bir tarzla 60ların kemik modellerine çok iyi ev sahipliği yapacağı kesin!

7. Mercan
Mercan enteresan. Styling'i kendine mi ait bilmiyorum ama kesinlikle bendeki gözlükleri kendisinin denemesini isterdim. Bakışları ve yüz anatomisi bu listeye girmesine yetti.

6. Alara Koçibey - Özlem Dedeman
Türkiye'nin doğal modelleri. Yüzlerinde ışıltı var. Özlem Hanım'da koyu renkli gözlüklerin çok daha iyi duracağını düşünüyorum. Alara Hanım ise daha çok kahverengi renkler seçmeli, metaller de hoş olur ancak dalgalı saçlar ve sarışınlıktan dolayı gözlükler kaybolabilir.

5. Hande Ataizi
Hande Hanım'ın ilginç bir yüzü var. Fazla köşeli değil ve çok hafif uzun. Kendisi ile birebir gözlük denedik ve çoğu gözlüğü muhteşem taşıdı. Uzun zamandır çok beğendiğim stiliyle gözlükler birleşince ortaya muhteşem bir kombinasyon çıktı!

4. Güzide Duran
Güzide Hanım'ın kemikli yüzü ve burnu malum. Ancak yüzdeki maskulenlik feminen tarzla birleşince ortaya dünya standartlarında bir model ortaya çıkıyor. Çok küçük olmamakla beraber çoğu gözlük modelini çok doğru taşıyacağına eminim.

3. Lal Dedeoğlu - Nevbahar Koç

Türkiye'nin iki zarif kadını. Fashion@EYE'dan komşum olan Lal Hanım ve Nevbahar Hanım kuşkusuz güzelliklerini asil görünüşleriyle birleştirebilenlerden. Her ikisi de koyu kumral ve kahverengi tonlarda ya da mat metal gözlüklerdeki gözlükleri çok kolay yüzlerinde taşıyabilirler. Duru güzellikleri abartılı gözlükleri otomatik reddeder zaten.

2. Jülide Ateş - Fehriye Evcen

  
Jülide Ateş bana her zaman Filiz Akın'ın esmer versiyonu gibi gelir. Zarafet, güzellik ve ideal gözlük yüzü biçimindeki çehresi çoğu gözlüğü çok doğru yansıtabilir. Kendisinde çok abartılı modellerin sakil duracağını tahmin ediyorum, zarif ince asetat ve metal gözlükleri kendisine tavsiye ederim. Fehriye Evcen her ne kadar bana biraz donuk gelse de, fotoğraflarında  duru bir Audrey Hepburn yansımasını görüyorum. Bence çok iyi bir yüz.

1. Ajda Pekkan - Hülya Avşar


Fazla konuşmaya gerek yok. Ajda Pekkan yıllardır bu ülkenin aynı zamanda gözlük divası her zaman doğru seçim. Hülya Avşar her ne kadar bir zamanlar kendisine hiç yakışmayan bir gözlük markasının modelliğini yapsa da, simetrik yüzü onu Türkiye'nin en güzel gözlük yüzlerinden biri yapıyor...
   


Free Blog

20 Mayıs 2012 Pazar

İKİLİ İLİŞKİLER

Bu aralar ikili ilişkiler baabında çevremden çok garip şeyler duyuyorum. Tamam gözlük gurusuyum, Güzin Abi değilim biliyorum ama evliliği bir işbirliği olarak görenler, baştan SWOT analizini iyi yapmamalılar diye düşünüyorum.
Thom Browne ve uzun zamandan beri ihmal ettiğim sevdiğim marka DITA, bu açıdan evliliklerini sağlam zeminlere oturtmuş gibi gözüküyor. 2011'de gerçekleşen bu nikah, her iki tarafa da oldukça fayda sağlamış durumda.  Ben eski pilot gözlüklerine benzeyen ilk çocuğu babaya benzetsem de, anne DITA clip-on lu ikinci çocukta ağırlığını koymuş gibi.
İkinci çocuk favorim!

Free Blog

15 Mayıs 2012 Salı

DEVLERİN AŞKI BÜYÜK OLUR


Her iki markayıyı da oldukça fazla tanıtmaya çalıştım. Bir tarafta gözlük devi ve en beğendiğim markalardan Cutler & Gross, diğer taraftan moda devlerinden bir tanesi Maison Martin Margiela.
Bu iki devin birleşmesinden tabi ki sıradan bir koleksiyon beklenemezdi. Bu işbirliğinden doğan sonuç her iki markanın çizgilerinin başarılı bir birleşimi ve takdir edilesi modeller...


Free Blog

13 Mayıs 2012 Pazar

ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN!

Fashion@EYE Vintage & Urban Sunglasses Pop-Up Shop'da bugün annesine ve kendisine güneş gözlüğü almak isteyenleri % 20 indirim bekliyor :-)
Free Blog

11 Mayıs 2012 Cuma

TEK GEÇTİĞİM GÖZLÜK: CHRISTIAN LACROIX 7325


Christian Lacroix, eskilerin lüks markalarından. Piyasadan silindi gibi gelse de, eski tasarımları oldukça gözde ve koleksiyonerler tarafından aranmakta.
Gözlükte de durum değişmiyor. Lacroix'nın muhteşem tasarımları vintage piyasasında oldukça popüler. Eşsiz formlarıyla Lacroix gözlükler, modernizm ve vintage'ı aynı anda arayanlar için ideal.
Christian Lacroix 7325'in uzun zamandır peşindeydim. Metal olarak tasarlanan gözlük, hem boyut hem de şekil açısından merakımı oldukça cezbediyordu, en sonunda kendilerine kavuştum.
Fashion@EYE Vintage Sunglasses Pop-Up Shop'un vitrininde arz-ı endam etmeye başlayan 7325, güneş gözlüğü olarak da oldukça şık oldu.
İlk sahibini bekleyen yeni misafirimi, onlarca kullanılmamış vintage güneş gözlüğü ve yeni gözlük markalarını görmek isteyenler için adres belli: Karaköy Fransız Geçidi 9.
Görüşürüz!
Free Blog

7 Mayıs 2012 Pazartesi

GÖZLÜĞE RENK GELDİ: TREES by THEO

Theo markasını daha önce yazmıştım. Belçika orijinli marka, taklitten uzak ve cesur tasarımlarıyla daha önce dikkatimi çekmişti. Theo, ünlü tasarımcı Tim Van Steenbergen ile girdiği işbirliğinden oldukça başarılı sonuçlar elde etti. Beraber çıkardıkları Trees koleksiyonu, rengarenk asetat çerçeveler ve değişik cam renkleriyle gözlük dünyasına "renk" getirdi. Doğanın renklerinden esinlenen koleksiyonun diğer bir özelliği de, camların Zeiss markası olması.
http://www.timvansteenbergen.com/
http://www.theo.be/

Free Blog

3 Mayıs 2012 Perşembe

Fashion@EYE'IN YENİ MİSAFİRİ: IYOKO INYAKé


Eye Specials Worldwide'ın Iyoko Inyaké adı altında tüm dünyada gözlük üretme hakkını satın alarak yarattığı marka, ilginç tasarımlarıyla son zamanlarda oldukça dikkat çekiyor. Henricus Dujardin tarafından yaratılan ve 20 senedir gözlük piyasasında yer alan Iyoko İnyaké, 800 modelden fazla modeliyle kendine önemli bir yer edindi.
Uzun süredir takip ettiğim Iyoko Inyaké beğendiğim markalardan. İstisnai modelleri yaratıcı ve taklitten uzak, bazı modeller neredeyse sanat eseri.
Durum böyle olunca Iyoko'nun bazı modellerinin Karaköy Fransız Geçidi Fashion@EYE Pop Up Shop'da yer alması kaçınılmazdı. Tüm modellerin tek olduğunu bir kez daha hatırlatır, Fashion@EYE'ın muhteşem vintage koleksiyonun yanı sıra, takip ettiğim gözlük markalarının modellerini görmek için sizi Karaköy'e beklerim.


Free Blog