21 Nisan 2012 Cumartesi

KAYKAYDAN GÖZLÜK

Eski çamlar bardak oldu derken, eski kaykaylar da gözlük olmuş haberimiz yok. Barcelona kökenli Vuerich B, eski kaykaylardan gözlük üreterek geri dönüşüm ürünü muhteşem gözlükler yapmışlar. Vintage modellere benzeyen bu gözlükler, tahmin edebileceğiniz gibi tahta. Çeşitli renklerde üretilen gözlüklerden almak isteyenler: http://www.vuerichb.com/en/shop
Free Blog

14 Nisan 2012 Cumartesi

EL EMEĞİ GÖZ NURU: FRANCIS KLEIN
Fransız gözlük markası Francis Klein, el yapımı gözlüklerine ekolojik bir yaklaşımla tahta modellerini eklemiş. Retro modellere yakın bu güneş gözlükleri hem doğaya saygılı olmalarından hem de tasarıma emek harcadıkları için benden tam puan aldı.
Kedi gözü modellere ağırlık veren marka bu eşsiz gözlüklere kendi heyecan ve renkliliklerini katmış. Aksesuvarlarla zenginleştirilen asetat çerçeve ve güneş gözlüklerini daha keşfetmeyenler için:
http://www.francisklein.com/

Free Blog

12 Nisan 2012 Perşembe

BELÇİM ERDOĞAN VE GÖZLÜKLERİ
Hürriyet'ten aldığım haber aynen şöyle:
Belçim - Yılmaz Erdoğan ikilisi Kanyon'da yemek yedi.
Çift, yılın modası olan yuvarlak çerçeveli güneş gözlükleriyle dikkat çekti.

***
Belçim Erdoğan'ın güneş gözlükleri benim de dikkatimi çekti. Genelde Türk ünlülerimize gözlükleriyle ilgili fazla dokunmuyorum zaten her köşe başında satılan gözlük modelleriyle karşımıza çıktıkları için yazacak bir şey yok diye düşünüyorum. Ancak Belçim Erdoğan'ın beyaz Prada Baroque güneş gözlükleri beni fazlasıyla rahatsız etti ve acımı içime gömmek istemedim.
Yılmaz Erdoğan'ın güneş gözlüklerine diyecek bir şey yok, tarzına son derece uygun ve gözlüğün ön plana çıkmadığı bir model seçtiği için kendisini tebrik ediyorum, ancak Belçim Hanım için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.
Herşeyden önce, Prada Baroqe model güneş gözlükleri klasik çizgisiyle ön plana çıkarıldı ve marka ilanlarında bile klasik- şık styling ile modele ağırlık katmış oldu. Bunu takip eden Hollywood ünlüleri ise, gözlüğü kendi stilleriyle daha casual-chic olarak yorumlamış şekilde karşımıza çıktılar ve gözlerinin gözükmesine dikkat ettiler.
Belçim Hanım ise çok büyük bir hata yaparak gözlüğün beyaz modelini aşure giyim tarzıyla birleştirerek karman çorman bir şekilde karşımıza çıkmış. Üzerindeki kot ceket gözlükle tamamen tezat ve taşıdığı renk cümbüşü içerisinde bile gözlük yüzünde patlamış. Gözlerini yok sayan koyu camlar ise üzerine tuz biber ekmiş. Özetle alnına yapıştırdığı gözlük ve kişilik konusunda bir çatışma yaşanmış. Keşke elindeki cep telefonuyla ecnebi meslektaşları gözlüğü nasıl kombinlemiş ve takmış bir bakıverseymiş :D
Dolayısıyla Yılmaz Erdoğan'a bravo derken güzel eşine de yardımcı olmasını can-ı gönülden diliyorum.

Free Blog

10 Nisan 2012 Salı

SON PİŞMANLIK FAYDA ETMEZ: BASEL OYUNCAK MÜZESİ GÖZLÜK SERGİSİİsviçre Basel Oyuncak Müzesi'nde 15 ekim - 9 Nisan arası açık kalan "Brillen" gözlük sergisi her zaman pişmanlıklarımdan biri olacak kişisel tarihimde yer alacak.
Oradan oraya koşuştururken kaçırdığım bu muhteşem serginin son ayına yetişmek için elimden geleni yapsam da, bir çok kimliği bağrında barındıran bir gözlük gurusu olarak ne yazık ki başarılı olamadım.
Bana düşen de, ne olursa olsun benzer bir sergiyi Türkiye'ye getirmeye ya da Türkiye'de yapmaya söz vermek ve sergiyi sizler için detaylı olarak yazmak oldu...
***
700 senelik geçmişe sahip gözlüğe biz her ne kadar günümüzde çok kolay ulaşsak da, eskiden görmeye yardım eden nesnelerin her biri birer sanat eseriydi ve çok kısıtlı sayıda kişi bu nadide parçalara sahip olabiliyordu.
Geçmiş, günümüz ve gelecek de dahil 7 bölüme ayrılmış Basel gözlük sergisinde buna vurgu yapıldı ve geçmişten günümüze gözlüğün tarihi örneklerle anlatıldı.
Antik Suriye, Çin ve Avrupa'dan gözlük örneklerinin yanı sıra Sir Elton John, Marilyn Monroe gibi ünlülerin taktıkları gözlükler de sergide yerini buldu.
Claude Bader, Japon sanatçı Ryo Yamashita and ve blogda daha önce yazdığım Mercura NYC markasının yaratıcıları Rachel Cohen-Lunning ve Merrilee Lichtenstein Cohen kızkardeşlerinin tasarım gözlükleri de geleceğe vurgu yaptı.
***
Basel Oyuncak Müzesi böyle bir sergiyle övgüye değer bir adım atmış oldu. Umarım bu sergi İstanbul'da dahil olmak üzere dünyanın bir çok yerinde sergilenir ve gözlüğün tarihsel serüveni gözler önüne serilir.
Müze ile bağlantıya geçmiş durumdayım, umarım heyecan verici haberleri size en kısa zamanda ulaştırırım...
Free Blog

8 Nisan 2012 Pazar

ANDY WARHOL'UN GÖZLÜK HAKKINDA DÜŞÜNCELERİ


“Gözlük takmanın ne anlama geldiğini devamlı düşünürüm. Gözlük takmaya alışınca, gerçekten ne kadar uzağı görebildiğinizi bilmiyorsunuz. Gözlük icat edilmeden önceki insanları düşünüyorum. Garip olmalı çünkü gözlerinin ne kadar bozuk olduğuyla orantılı olarak herkes farklı görüyordu. Şimdi, gözlükler, herkesin görüşünü 20'de 20 standardize etti. Bu herkesin aynı hale gelmesine bir örnek. Eğer gözlük olmasaydı herkes farklı seviyelerde görebilirdi." - Andy Warhol

Free Blog

5 Nisan 2012 Perşembe

JOHN LENNON GÖZLÜĞÜ TAZE BİTTİ HARRY POTTER VERSEK?
Bayılıyorum gözlük modellerinin kişilerle adlandırılmasına :)
Bu sene (ülkemize biraz geç gelen bir moda) sokakları bir yuvarlak gözlük merakı sardı. Her köşe başından fırlayan ikoncan ve ikonmanların Wayfarer'larından bıkmış olsak gerek, yuvarlağa takmış durumdayız.
***
Yuvarlak gözlükler tabi ki oldukça nostaljik ve sevimliler ancak her yüze gidecek diye bir kural ne yazık ki yok. Özellikle köşeli yüzlere ve ciddi meslek sahiplerine bu modelleri çok önermiyorum, köşeli yüzlerdeki yuvarlak kontrastı ve ciddi mesleklerdeki ani yumuşama bu modelleri gündem dışı bırakabiliyor
***
"John Lennon gözlüğü var mı?" diye soranlara ise bazen ne diyeceğimi bilemiyorum. Aklıma kuaförüne gidip "Sibel Can" saçı isteyen hanımefendiler geliyor, hafif gülümsüyorum. "Harry Potter ve Zerrin Özer gözlüğü" olsa olur mu demek istiyorum, kelimeler boğazıma takılıyor, susuyorum :D
***
Bir zamanlar 'Bihter gözlüğü'nden çok çekmiş bir guru olarak, modelleri kişileştirmeyelim diyorum ve de renk renk, boy boy yuvarlak güneş gözlüğü isteyenleri Karaköy Fransız Geçiti'ndeki Fashion@EYE Pop-Up Shop'a davet ediyorum.

Free Blog

4 Nisan 2012 Çarşamba

KITSCHCRAFT 100 KAPAK


Arayan sevgili Duygu Altuğ idi.
Kitschcraft için tasarlanan 100 kapak projesi için bir kapak da gözlük gurusu olarak benden gelir mi sorusuna düşünmeden evet dedim.
Sonrasında ise bayağı düşündüm ve de düşündüm.
Sevgili konu mankenlerimi güzelce boyadım, biraz gerçeklerine benzetmeye çalıştım.
Severek yapmak önemliydi, herkes sevgisini katacaktı.
Ben de uğraştım.
Gözlükleri taktım.
Fotoğrafı çektim.
Yolladım.
***
Dün akşam Kiki'de Kitschcraft 100 Kapak'a özel oldukça özenilmiş bir party ile karşılaştım.
Duygu'nun uğraşlarına değdiği her halinde belli olan party'de çıkarken verilen album kapağı çok güzel düşünülmüş bir detaydı.
Kitchcraft'ın müziğine zaten diyecek laf yok.
Kendilerinin canlı versiyonlarıyla en kısa zamanda aynı çekimi yapma sözü aldım.
Kapağa bir kere daha baktım, iyi ki Duygu beni aramış ve dahil etmiş diyerek mutlu mesut eve döndüm.
***
http://www.kitschcraft.com/

Free Blog

3 Nisan 2012 Salı

TÜM ARKADAŞLARIMA TEŞEKKÜRLER!

Arkadaşlarımı çok seviyorum her zaman destekledikleri ve ne olursa olsun yanımda olup çıkarsız sevdikleri için..
Benden onlara.
PS: Stevie Wonder'ın muhteşem Cazal gözlüğüne dikkatinizi çekerim. Hangi yüze nasıl gözlük yakışırdan ziyade hangi tarz ve kişiliğe nasıl gözlük yakışırı gösterdiği için. Demek istediğim buydu :)

Free Blog

2 Nisan 2012 Pazartesi

DOĞAYI SEVEN GÖZLÜKLERİsveçli gözlük tasarımcısı Anna-Karin Karlsson 19 yaşında mesleğe başlayanlardan. Mezun olur olmaz Londra'nın en ünlü gözlükçülerinde çalışmaya başlamış ve İngiltere'nin soyluları için gözlük tasarlamış.
Gözlük tasarımının yanı sıra müziğe merak salan tasarımcı, boş zamanlarında bağımsız müzisyenler için şarkı sözü yazıp, besteler yapmış.
Genç tasarımcının ilk koleksiyonunun çıkış yılı 2011. 2012 koleksiyonu "Rose et la Mer", İsveç moda ödülleri Guldknappen tarafından en iyi aksesuvar tasarımcısı olarak aday gösterilmiş. Aynı sene, İsveç moda dergisi Magazine DV tarafından en önemli tasarımcılar arasında gösterilmiş.
Anna Karin'in tasarımlarında doğaya göndermeler var. Asetat çerçeveye eklenen 'doğa'l aksesuvarlar, modellere espri katmış. Beğenenler, özgün modelleri buradan satın alabiliyor.

Free Blog