24 Kasım 2010 Çarşamba

MAVİ MAVİ MASMAVİ


Cutler & Gross Ekim ayı başında 2011 gözlük koleksiyonundan örnekler sunmaya başladı.
Bu seneki koleksiyon okyanustan esinlenmiş, koleksiyonda denizkızı teması bile var. Çerçeveveler okyanus berraklığını yansıttıklarından şeffaf asetat çalışılmış gibi şiirsel söylemleri bi tarafa bırakırsak, koleksiyonu ne sevdim ne de sevmedim.
Cutler & Gross'dan daha iyisini beklerdim!
Eskisine göre çok daha fazla vintage'a takılmış gibi geldi bana. 2011 senesinde de vintage yansımalarını görmek güzel, ancak yaratıcılığı çok işe bulaştırmadan ticari kaygılar ön plana çıkınca, istenmeyen sonuçlar da doğabiliyor gibi geliyor bana...

Free Blog

22 Kasım 2010 Pazartesi

KSUBI VE ÜMİT BENAN
Biliyorsunuz, Ksubi'yi takip ediyorum ve oldukça beğeniyorum.
Vintage akımını klasik ve sade çizgisiyle bütünleştiren Ksubi, geçtiğimiz sene yaşadığı önemli mali krizi atlattı ve Dan Single & George Gorrow tarafından çekilen reklam fotoğraflarıyla geri döndü.
Fotoğrafları görünce aklıma nedense Ümit Benan'ın koleksiyonunda kullandığı (ilk fotoğraf) gözlükler ve modeller aklıma geldi. Kafamda iki ismi bütünleştirdim. Keşke bu ünlü tür ünlü markalar ve Türk tasarımcılar biraraya gelir dedim ve sizle paylaşmak istedim.

Free Blog

KENNY MOSCOT'A SAYGILARIMLA..
Daha önce Moscot Eyewear ile ilgili yazmıştım. Amerika'nın en ünlü ve prestijli gözlük markası Moscot, aynı zamanda 4. nesil tarafından yünetilen oldukça eski bir marka..
Uzun zamandır ilgimi çeken bu markanın günümüzdeki yöneticisi Kenni Moscot'a Smallworld üzerinden ulaşmış ve kendisininden Türkiye satışı ile ilgili oldukça nazik ve yönlendirici bir mail almıştım. Bu kadar büyük bir markanın günümüzdeki en üst temsilcisinden böyle bir üslupla karşılık almak (geri dönmesine bile çok şaşırmıştım) beni çok sevindirmişti.
Ne yazık ki, kendisinin aramızdan ayrıldığını öğrendim..
Ufakta olsa hiç tanımadığı bir insana alçakgönüllülükle yaklaşan böyle bir insanın cennette olacağını düşünüyorum..
Ve kendisine bir kez daha gönülden saygılarımı sunuyorum....

Free Blog

14 Kasım 2010 Pazar

MYKITA'DAN 3D SİNEMA KEYFİ


Bernard Wilhelm ile işbirliğine giden Mykita, 3 boyutlu filmler için özel gözlük tasarladı. Bu gözlüklerle hem sinemada hem de sokakta hava atabilirsiniz.. Tasarım ve ergonomisiyle bence çok güzel duruyorlar.
3 Boyutlu filmlerde sinema kapısında verilen kullan at(ma) gözlüklerin hijyeni konusunda yakında yazacağım, o yüzden bu tür kişisel çözümleri çok yerinde buluyorum.

Free Blog

9 Kasım 2010 Salı

VINTAGE GÖZLÜK ÇERÇEVELERİ BU CUMA ve CUMARTESİ TÜNEL'DE!Numaralı gözlük kullananlar, ya da numarasız gözlük takarak numara yapmak isteyenler :)
Fashion@EYE Vintage Gözlük Çerçevesi koleksiyonu 12 - 13 Kasım iki gün Tünel Que Tal Tapas Bar'da!
Gözlük gurusu tarafından seçilecek vintage gözlük çerçevenizi almak için bu haftasonunu kaçırmayın!
Bekliyoruz..

8 Kasım 2010 Pazartesi

MR & MRS goldSMITH
Oliver Goldsmith'i biliyorsunuz, daha önce bu sayfalarda okudunuz.. Torunu Claire Abla,
dedesinden esinlenen LEGACY isimli bir koleksiyon yaratmış ve "vintage" ruhuna atıfta bulunmuş. Bulunmuş da bence işin kolayına kaçmış, keşke dedesinin adını hiç kullanmadan bişeyler yapmaya çalışsaymış...
Ülkemizde de vardır ya dededen toruna muhallebi ya da bozacı geleneği, ben biraz ona benzettim ama en azından bizim torunlar sütlaca çilek katıp Abdurrahman LEGACY diye bişeyler çıkarmıyorlar..
Beğendim mi? Ehhh.. karar sizin ;)

Free Blog

6 Kasım 2010 Cumartesi

ÜSTÜ KEMİK ALTI MİSİNA


Bir zamanların en beğendiğim gözlük çerçevesiydi, "üstü kemik altı misina" modeller...
Altı kaval üstü Şişhane gibi oldu ama bu gözlüklere bayılırdım çocukken, hatta babama zorla taktırtmıştım kendime bir adet..
Gözlükçülük tabiriyle asetat nylor olarak geçen bu modeller, vintage modası (bu terimden nefret ediyorum) başlayında geri gelecek sandım, ancak şu ana kadar sadece Fransız Beausoleil'de rastladım.. Bu model derken, fotoğraftaki modelin aynısından bahsediyorum, köşeli daha maskulen çerçevelerden.
Yoksa bir çok gözlükçü vitrininde nylor (misinalı - hatta bazı kişiler yarım gözlük diyorlar) modelleri görebilirsiniz, özellikle metal modellerinden nefret ettiğimi bile söyleyebilirim çünkü herkesin gözündeler.
Beausoleil'in diğer modelleri o kadar da ilgi çekici değil. Bakmak isteyenlere:
http://www.beausoleil-eyewear.com/

Free Blog

4 Kasım 2010 Perşembe

SUNGLASSES AT NIGHT - REMIX

Güneş gözlükleri gece takılır demiştim, dinletemedim.. Şarkısı da yapılmış, buyurun, coşun!

2 Kasım 2010 Salı

ONLINE SALE - YEPYENİ VINTAGE :)


Sayfadaki modeller, Fashion@EYE Vintage Eyewear Collection'ın oldukça genç görünen yaşlı bireyleri.

En üstteki gözlükler, dünyanın en iyi markalarından Silhouette'in çok sevdiğim alttan saplı kadın modelleri. Siyah beyaz ve pembe mavi pudra tonlarında. Asetat çerçeve. 80 sonu üretim, yepyeni ve kullanılmamış. Camlar yeni ve UV filtreli. 250 TL.

Kahverengi ve yeşil renklerde gördüğünüz üstü metal asetat unisex gözlükler ise Fransız, 80 sonu yapım. En beğendiğim modellerden kendim de kullanıyorum. 150 TL.

Turuncu ve siyah degrade asetat gözlükler ise yaklaşık 20 senelik. Geniş yüzlüler için ideal. Unisex. 100 TL.

Rengarenk camlı asetat çerçeveli köşeli gözlükler ise, bu sene çok ünlü bir markanın gözdesi. Aynı modeli bu sene çıkardılar kendileri ve 300 eurodan satıyorlar. Fotoğraftakiler de yaklaşık 20 senelik. Yerli üretim. Unisex ve camlar UV. 50 TL.

fashionateye@yahoo.com

Free Blog

1 Kasım 2010 Pazartesi

İSTANBUL SKYLINE TASARIMLI GÖZLÜK NE GÜZEL OLURDU?

Gözlük gurusu olarak hayallerim var. Bunları basında söyleyince nedense hemen çakmaları yapılıyor, bana da gülerek izlemek kalıyor.

Hangi fikrim yakın zamanda hayata aktarıldı, söylemem adı bende saklı :) Herkese hayırlı işler dilerim.

Dünyanın tanınmış gözlük tasarım firmalarından Ørgreen, Republic of Fritz Hanse marka mobilya tasarımcısıyla anlaştı ve Kopenhag skyline tasarımlı özel bir gözlük serisi üretti. Skyline Edition isimli bu ortak ürünü çok beğendim ve keşke İstanbul'a uyarlanbilse dedim.

Hayalim gerçek bir Türk gözlük markası yaratmak. Çin'den iki parçayı burada monteleyip bir Fransız ismi çakmak yerine, özbeöz Türk markası yaratmayı gerçekten çok isterim.

Tasarımcısı bile aklımda. Onun da adı bende saklı.. Taklitlerim beni yaşatsa da, umarım birileri bu yazımı okur ve böyle güzel bir çalışma yaparız...

Evren ben fikri attım, gerisi sana kalmış, ne de olsa senden torpilim varmış ;)Free Blog